Přejít na hlavní obsah

Na Erasmu v Lichtenštejnsku jsem měl příležitost mluvit i s princem

Na podzim jsem na semestr vyjel na studijní pobyt do Lichtenštejnska – do jednoho ze států Evropy, jehož rozloha je ještě menší než Brno. Žít půl roku v zemi, která patří mezi nejbohatší státy světa, bylo pro mě jako studenta financí neocenitelnou zkušeností.

Student MUNI Matěj Horák studoval semestr v Lichtenštejnsku.

Tím, že chci získat dlouhodobější zahraniční zkušenost, jsem si byl jistý už od začátku studia na Masarykově univerzitě. Když jsem si asi před rokem procházel nabídku partnerských univerzit, univerzita v Lichtenštejnsku mě zaujala od první chvíle. Tato země jako mikrostát se zajímavými příležitostmi nejen ve finančním sektoru se tak stala jednoznačnou volbou pro přihlášku na Erasmus+. K mému rozhodnutí také přispěly už na první pohled zajímavé programy v angličtině se zaměřením na finance, které jen dokazovaly, že cizojazyčná výuka bude na vysoké úrovni. A zpětně jsem velmi rád, že jsem si vybral právě tuto zemi, protože s kvalitou školy jsem byl velmi spokojený.

Na University of Liechtenstein, sídlící v hlavním městě Vaduzu, panovala po celou dobu výuky velmi přátelská a až rodinná atmosféra. Každý znal každého jménem, a to se týkalo i vztahů mezi vyučujícími a studenty. Na všech přednáškách a seminářích nás bylo opravdu málo – maximálně do dvaceti studentů. Díky tomu bylo velmi jednoduché vytvářet si řadu přátel, známých a profesních kontaktů. Možnost seznámit se na univerzitě tak byla nejen s místními studenty z regionu, ale také se studenty z Francie, USA, Ruska, Peru nebo například Egypta.

S knížecí rodinou jsem se potkal dokonce dvakrát

Další velkou výhodou bylo propojení předmětů s praxí, protože mnozí vyučující pracovali v místních finančních institucích, takže nám předávali cenné a zajímavé zkušenosti z praxe. Během semestru ve Vaduzu pro nás univerzita také zorganizovala zajímavé exkurze, například do místního pivovaru v městě Schaan nebo přední lichtenštejnské banky LGT, což pro mě jako studenta financí na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity (ECON MUNI) bylo více než přínosné.

Lichtenštejnsko je knížectvím a přímo z místní ústavy vyplývá dualita mezi knížetem a lidem. Celkově pro mě byla až překvapující angažovanost knížecího rodu v každodenních otázkách země. Skvělý náhled mi nabídla i dvě osobní setkání s knížectvím – poprvé při zahajování činnosti burzy ARTEX a podruhé na semináři švýcarské studijní nadace (Schweizerische Studienstiftung). Na zahájení burzy ARTEX, která vznikla jako první burza s uměním na světě, dokonce dorazil i sám kníže Hans Adam II., který svou účastí ukázal, že rod Lichtenštejnů projevuje o nové inovace a trendy velký zájem.
Druhá akce, seminář švýcarské studijní nadace, se točila okolo celní dohody Lichtenštejnska se Švýcarskem a širších mezinárodních otázek. Zde byl hostem princ Nikolaus z Lichtenštejna a my jsme s ním měli možnost vést velmi otevřenou diskusi. Já jsem se například dotazoval na vztahy České republiky a Lichtenštejnska a princ Nikolaus potvrzoval zájem knížecího rodu o další rozvoj vztahů obou zemí, a to hlavně v oblasti péče o kulturní památky a vyřešení sporných majetkových otázek z historie.

Mikrostát obklopený alpskou přírodou

Co se týká praktického života v Lichtenštejnsku, největší výzvou pro mě bylo naposlouchat německé dialekty, které například místo běžného německého pozdravu Hallo! Vytvoří Hoi! Možnost poznat neformálně ostatní studenty z celého světa jsem měl především na cenově dostupných kolejích, kde jsem příjemně strávil výraznou část semestru.
Celé knížectví, kde žije asi jen 40 tisíc obyvatel, je navíc obklopeno nádhernou alpskou přírodou, takže byl prostor si výlety a zimní sporty všeho druhu opravdu užít naplno. Kromě toho pořádala univerzita spoustu akcí pro studenty, na kterých jsem si němčinu a další jazyky procvičoval v praxi a rozvíjel i řadu měkkých dovedností. Nejenže jsem procestoval okolí a poznal všechny kouty země, ale taky jsem se dost posunul v němčině.

Pokud mám tuto zkušenost celkově zhodnotit, byl to pro mě nezapomenutelný životní zážitek. Lepší místo pro studium financí než tento stát s velmi rozvinutým finančním sektorem bych asi nenašel. Díky kombinaci bezpečné, rozvinuté a nezávislé země spolu s přátelskou atmosférou v prostředí Alp mi nezbývá než místní University of Liechtenstein vřele doporučit komukoliv, kdo studuje na naší fakultě.

Autor je studentem ECON MUNI.

Hlavní novinky