Přejít na hlavní obsah

Seriál dobrovolníci: "Prostě jsem si řekla, že to zkusím"

anotace_dobrovolnice_resize.jpgMarie Franců (21) studuje speciální pedagogiku na Pedagogické fakultě MU. Kromě studia pracuje jako dobrovolník v občanském sdružení Ratolest. Účastní se zde především projektu Lata, který pomáhá mladistvým.

Na jakých projektech v současnosti pracuješ? Co je náplní tvé práce?
Účastním se projektu Lata, který realizuje občanské sdružení Ratolest. Lata je v podstatě to, že se každý týden na pár hodin sejdete s nějakým klientem (v Latě zhruba patnácti až osmnáctiletým). A nějak spolu trávíte čas, podle vašich společných zájmů, nápadů a možností. Většinou jde o klienty, kteří nemají běžné rodinné zázemí, prožívají nějaký složitý úsek svého života nebo je pro ně těžké z nějakého důvodu navazovat vztahy s vrstevníky.

Projekt Lata mi občas bere energii, ale někdy je to zase sranda, říká dobrovolnice Marie Franců.
Projekt Lata mi občas bere energii, ale někdy je to zase sranda, říká dobrovolnice Marie Franců.
Proč jsi se rozhodla pracovat jako dobrovolník?

Nevím, nebylo to nějaké velké rozhodování, prostě jsem si řekla, že to zkusím. To, co jsem četla o Latě na internetu, mě zaujalo, říkala jsem si, že by mohlo být zajímavé poznat tímto způsobem někoho, s kým bych se za běžných okolností tak dobře nepoznala. Chtěla jsem poznat nějaké takové lidi i proto, že to souvisí s mým studiem.

Co ti práce dává a co ti bere?
Určitě to závisí na klientovi, každý je samozřejmě jiný. Je pravda, že není příliš povzbuzující, když se setkáš s klientem, který je do projektu natlačen a po první schůzce ho to nepřesvědčí, a tak na další už nepřijde. Teď mám ale klienta, se kterým tohle nemusím řešit, pro něho by bylo dobré, kdyby se naučil být trochu více samostatný a překonal svoji stydlivost při kontaktu s novými lidmi. Proto mě těší, když vidím, jak něco zvládne sám, i když se jedná jen o detaily. Nemůžu čekat žádné obrovské pokroky, tak to asi brát nejde. Mám možnost poznat jiného člověka a jeho náhled na věci. Projekt Lata bere trochu času a občas energie, zvlášť když má klient třeba špatnou náladu. Ale to je jen občas a zase je někdy sranda, takže se to tak vrátí a dává každopádně zkušenosti, když už nic jiného. Myslím, že se každý v tom vztahu dobrovolník-klient chová tak, jak to umí a jaký je, a o to asi jde.

Hlavní novinky