Přejít na hlavní obsah

Cyklus přednášek se pokusí nabourat mýty o rakovině

Image
Jestli se o nádorových onemocněních něco ví bezpečně, pak to, že celosvětově patří mezi nejčastější příčiny úmrtí. I přes velké úsilí se na mnoho typů rakovin doposud nepodařilo vyvinout účinnou léčbu. Ovšem díky mnoha vědcům a lékařským pracovníkům nových poznatků o prevenci, vzniku a léčbě rakoviny stále přibývá. Část z nich se bude 7. a 8. dubna prezentovat v přednáškovém sálu Kanceláře ombudsmana na studentské vědecké konferenci a cyklu přednášek Rakovina − Mýty a legendy.

„V rámci dopolední studentské části se budou řešit odborná témata věnující se základnímu výzkumu rakoviny, molekulární biologii nádorové buňky, onkocytogenetice, nádorové diagnostice či moderním terapeutickým přístupům,“ přiblížil jeden z organizátorů akce, Pavel Dvořák z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

Naproti tomu večerní cyklus přednášek by měl především napomoci tomu, aby se důležité informace o rakovině dostaly v co nejsrozumitelnější formě k laické veřejnosti. „Cyklus nabídne přednášky popisující principy vzniku rakoviny, možnosti prevence, schopnosti naší vlastní imunity popasovat se s nádorovým onemocněním či podstatou dědičnosti některých forem rakoviny,“ vyjmenoval Dvořák a zdůraznil, že cílem akce je ukázat lidem, že budoucnost léčby rakoviny spočívá spíše na úrovni prevence než v řešení důsledků nezdravého životního stylu člověka. „Řada lidí má dojem, že náš zdravotní systém a medicína jsou všemocní a kdykoliv připraveni převzít za pacienta zodpovědnost při léčbě neduhů, které si často způsobil sám. To je nejčastější mýtus, který bychom se chtěli pokusit vyvrátit.“

Aby se to alespoň u části posluchačů povedlo, chystají se pořadatelé z občanského sdružení Biomania a přírodovědecké fakulty akci propagovat v brněnských médiích nebo také plakáty vyvěšenými v centru města. Nejen Brňany by mělo nalákat i to, že na přednáškách budou moct s přítomnými odborníky o problematice nádorových onemocnění přímo diskutovat.

Hlavní novinky