Přejít na hlavní obsah

Univerzita přes prázdniny nespí

ACADEMIC restaurant a PIZZA NOSTRA nabízejí jídla během celých prázdnin. Foto: Martin Kopáček.
Práce, letní brigáda nebo povinná praxe v rámci studia. To mohou být důvody, proč studenti zůstávají i po skončení akademického roku v Brně. Masarykova univerzita jim v tom vychází vstříc – nechává v provozu některé koleje a menzy a pořádá o prázdninách letní školy, na kterých si mohou studenti prohloubit své znalosti.

Najíte se i o prázdninách
Možnosti najíst se v menze i přes léto využívá podle vedoucího Stravovacího provozu Jiřího Nohála asi 40 procent obvyklých strávníků. ACADEMIC restaurant a PIZZA NOSTRA nabízejí jídla během celých prázdnin, ostatní menzy a bufety přerušují v létě provoz na různou dobu od dvou týdnů až po téměř tři měsíce. To neznamená, že by se v nich v tu dobu nic nedělo. „Ve všech prostorách bude probíhat údržba, je třeba vymalovat a také zajistit kompletní deratizaci, abychom splňovali hygienické požadavky na provoz,“ vysvětluje Jiří Nohál.

Studenti se navíc budou moci těšit na jídla, se kterými se jinak na talířích menzy během semestru nesetkávají. „Zaměříme se na nízkoenergetická jídla a jídla obsahující sezónní zeleninu,“ slibuje Nohál.

>> více o Prázdninovém provoz ve stravovacích zařízeních SKM MU

Na kolejích v létě levněji
Prach neusedá ani na vystěhované budovy kolejí. Přes léto v nich pobývají hlavně studenti, kteří v nich bydleli už během semestru. Podle referentky ubytovacího provozu Jany Hradilové je letní obsazenost kolejí Masarykovy univerzity 30 až 35 procent. Během akademického roku se blíží 85 procentům.

SKM nabízí každý rok možnost prázdninového ubytování na kolejích na Vinařské, Kounicově a v Komárově a přidává nějakou menší, levnější variantu v centru města. Letos na kolejích Tvrdého. Ilustrační foto: Archiv Muni.cz.
„Každý rok nabízíme možnost ubytování na kolejích na Vinařské, Kounicově a v Komárově a přidáváme nějakou menší, levnější variantu v centru města. Letos přišla řada na koleje Tvrdého,“ přibližuje možnosti Hradilová a diví se, že je studenti nevyužívají více. „Přes prázdniny nabízíme slevy a internet zdarma,“ říká.

Výhodný nájem si pochvaluje i studentka Eva Králičeková. Letos se chystá zůstat přes léto na kolejích Bratří Žůrků. Léto na nich v minulosti strávil také Peter Fronček: „Jediná nevýhoda byla, že jsem si nemohl nechat svůj stávající pokoj, všechny studenty totiž sestěhovali na jedno patro,“ vzpomíná a doplňuje, že i atmosféra na kolejích se liší oproti průběhu semestru. „Je tam méně lidí a tím pádem víc klidu,“ přiznává Králičeková. „Mně se ale párkrát stalo, že jsem musel jít ztišit lidi ve vedlejším pokoji, kteří tam do rána vyhrávali na didgeridoo,“ dodává s úsměvem Fronček.

>> více o Prázdninovém ubytování studentů v kolejích SKM MU

Letní školy
Ani vzdělávání posledním dnem semestru na Masarykově univerzitě nekončí. Už tradiční akcí je Letní škola slovanských studií, kterou pořádá kabinet češtiny pro cizince. Od 23. července do 20. srpna přijíždějí do Brna lidé různých národností podstoupit intenzivní kurz češtiny. Náplní letos už 44. ročníku je cyklus přednášek, exkurzí i promítání filmů o české historii, kultuře a jazyku. Zájem o české reálie mají opravdu různorodé skupiny lidí. „Zatím je na školu přihlášených sto dvacet studentů z třiceti tří zemí světa. Nejstaršímu je sedmdesát osm a nejmladšímu šestnáct let,“ říká ředitelka Letní školy slovanských studií Eva Rusínová.

Přehled dalších letních škol, které pro studenty pořádá Masarykova univerzita, je k vidění na stránkách http://czs.muni.cz/en/in/students/summer-schools/. Zúčastnit se jich mohou i stávající studenti univerzity. Kromě těchto škol organizují mnohé katedry doplňkové kurzy rozšiřující látku z přednášek a seminářů. Příkladem může být letní škola nazvaná Jak na výzkum v sociálních vědách, kterou chystá katedra politologie a která měla už dva úspěšné ročníky. „Měla jsem mezery v metodologii a chtěla jsem si je doplnit jinak než biflováním učebnic. Na první ročník jsem navíc slyšela skvělé reference, tak jsem se to rozhodla vyzkoušet,“ říká účastnice minulého ročníku Sabina Krajšušková. Aktuální informace k metodologické škole lze najít na webu http://polit.fss.muni.cz/letni-skola-2011.

Komu se nechce zůstávat v České republice, může využít nabídku letních škol pořádaných i zahraničními univerzitami. Bližší informace k nim nabízejí například webové stránky: www.icm.cz/letni-skoly-2011.

Martina Pelcová,
studentka FSS

Hlavní novinky