Přejít na hlavní obsah

Studentský nápad pomáhá seniorům a sbírá ceny

Podívat se na fotky od přátel, zaplatit účet za telefon, pustit si z archivu včerejší díl seriálu. Všechny tyto věci jsou hlavně příslušníci mladších generací zvyklí dělat přes internet. Jít se složenkou na poštu? To už některým přijde nemyslitelné.

Jenže velké části starších lidí zase přijde nemyslitelné pracovat s počítačem a pohybovat se ve virtuálním světě internetu. Část si říká, že to „už pro ně není“, část se jednoduše bojí. „Sám jsem kdysi pracoval jako dobrovolník a učil jsem seniory pracovat s počítačem. Viděl jsem, že se celou technologii snaží pochopit, ale ona je na ně ve vyšším věku opravdu příliš náročná,“ vzpomíná student Fakulty informatiky Masarykovy univerzity Petr Kunc.

I to byl jeden z impulsů, proč o několik let později se spolužáky z fakulty vytvořil webový operační systém pro seniory s názvem Celebrio. Myšlenka to byla tak dobrá, že dnes asi devítičlenný tým vývojářů sbírá jednu cenu za druhou. Nejdřív vyhráli celostátní kolo soutěže Imagine Cup pořádané firmou Microsoft a pár dnů nato získali i titul Student podnikatel a první místo v soutěži Nápad roku. „Imagine Cup je soutěž zaměřená na technologii, ve které porota ocenila náš nápad a jeho zpracování. Vítězství ve druhé soutěži nám zase říká, že máme dobrý podnikatelský záměr a potenciál se jím uživit,“ přibližuje význam obou ocenění druhý z lídrů týmu Martin Novák.

Poroty na obou kláních chválily, že si tým mladých informatiků vybral opomíjenou cílovou skupinu a snažil se seniorům co nejvíc zjednodušit práci s počítačem. Výsledkem je robustní aplikace, která například odolává nešetrným zásahům laika bez toho, aby neustále zobrazovala chybová hlášení. „Veškerá data se navíc ukládají na server, takže není tak jednoduché o ně přijít a díky grafickému zpracování a velkým ikonám je všechno maximálně uživatelsky přívětivé,“ popisuje další z úspěšného týmu Pavel Smolka.

S tou přívětivostí skutečně nepřehání. Vývojáři totiž všechno poctivě vyzkoušeli na seniorech z Univerzity třetího věku Masarykovy univerzity. „Se vším nám hodně pomohl docent Pitner od nás z fakulty a paní Hašková, která má na starosti právě univerzitu třetího věku a nechala nás s jejími posluchači všechno otestovat,“ pochvaluje si Kunc. Reakce na novinku prý byly až překvapivě kladné. „Jednu paní jsme dokonce tak nadchli, že si chtěla tablet i s aplikací rovnou koupit,“ říká Kunc a dodává, že vývoj celého systému ještě rozhodně neskončil.

Dnes v něm může uživatel třeba psát zprávy přátelům, prohlížet fotky, číst aktuální zpravodajství nebo zjišťovat informace o počasí. Další inovace se chystají i proto, že celý tým za pár týdnů zamíří na celosvětové finále soutěže Imagine Cup do New Yorku. Odjet se stejně výbornými výsledky i odsud bude ovšem nesmírně těžké. „Jdeme do ohromné konkurence, už jen účast v první dvanáctce by byla obrovský úspěch. Osobně to beru hlavně jako zkušenost, můžeme nasbírat spoustu nových kontaktů,“ říká Smolka a jeho kolega Kunc mu přikyvuje. „Užívám si už to, čeho jsme dosáhli dodneška. Zní to pateticky, ale jsem rád, že náš nápad lidem opravdu pomáhá.“

Hlavní novinky