Přejít na hlavní obsah

Česky se v Brně učí i studenti z Japonska

 

Na Letní školu slovanských studií Masarykovy univerzitu přijíždí každoročně více než stovka zájemců o studium češtiny. Ilustrační foto: Archiv LŠSS.

Z více než třiceti zemí světa se na Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity sjeli studenti, aby se učili česky. Do Brna je přilákal 44. ročník Letní školy slovanských studií, který pořádá kabinet češtiny pro cizince. Výuka začíná studentům už zítra – čekají je nejen kurzy českého jazyka, ale také literární a jazykovědné přednášky od předních českých i zahraničních bohemistů a semináře o české historii a kultuře.

Všech 140 účastníků letní školy odteď až do 20. srpna čeká intenzivní výuka šest dní v  týdnu. Rozdělení jsou na základě vstupního testu do dvanácti skupin podle stupně pokročilosti. Po odpoledních přednáškách a besedách jsou pro ně navečer navíc připraveny české filmy – třeba Havlovo Odcházení nebo Morávkova Nuda v Brně. Večer si také budou moci zacvičit aerobic. Připravený program doplňují i čtyři exkurze - do Moravského krasu, Beskyd, Telče a do Prahy - a další výlety. 

Nejstaršímu účastníkovi letní školy je více než 70 let. Největší vzdálenost do České republiky urazili studenti z Japonska. Přijeli ale také z Číny a Koreje nebo z Mexika a USA.

Na Masarykově univerzitě se koná celá řada letních škol, kde se studenti seznámí např. s evropským a čínským právem v souvislosti s internetem, dozví se o kyberkriminalitě, problematice lidských práv, archeologii či o tzv. zeleném podnikání. Letní školy jsou určené pro studenty, odbornou veřejnost a vysokoškolské pracovníky, ale i pro další zájemce z veřejnosti.

Hlavní novinky