Přejít na hlavní obsah

S diplomem z Brna do světa

Do zahraničí nemusíte vyjíždět jen na Erasmus. MU může být i odrazový můstek pro celé studium v zahraničí.

Masarykova univerzita nabízí spoustu stipendií a programů, díky kterým se studenti všech fakult mohou dostat do zahraničí. Foto: www.sxc.hu.

Masarykova univerzita nabízí spoustu stipendií a programů, díky kterým se studenti všech fakult mohou dostat do zahraničí. Nějaký ten Erasmus už má za sebou nebo před sebou každý druhý, napadlo vás ale někdy přihlásit se do zahraničí na celé studium? Vytipovali jsme tři studenty, kteří přímo z MU pokračovali ve své studijní dráze někde za hranicemi.

Edita Bezegova.

Edita: Francie
Čtyřiadvacetilenou Editu Bezegovou ke studiu v zahraničí namotivoval semestr strávený na jiné univerzitě s programem Erasmus. „Člověk si najednou uvědomí, jak je svět veliký a že ho chce poznat,“ líčí Edita dobu, kdy intenzivně začala hledat další možnosti studia v zahraničí.

Jméno:
Edita Bezegova

Věk:
24

Univerzita:
Sorbonne Paris V. – René Descartes

Obor:
Projektový management

Typ studia:
magisterské

Štěstí nakonec stálo na její straně a po dokončení bakalářského studia žurnalistiky a evropských studií na fakultě sociálních studií jí ležely na stole hned dvě stipendijní příležitosti - ve Španělsku a Francii. Paříž nakonec vyhrála.

Nové město, noví kamarádi, nová univerzita. Na to všechno si Edita musela rychle zvyknout. Na zmatky totiž nebyl čas. „Francouzské školství je dost teoretické a zabírá hodně času,“ hodnotí Edita. Během prvního semestru musela chodit do školy šestkrát do týdne včetně sobot.

Součástí oboru Projektový management, do kterého se ve Francii vrhla, je i stáž. Tu si podnikavá Edita našla za mořem v Americe. „Pracuju v public relations pro Spojené Národy v New Yorku,“ popisuje studentka svůj program v těchto dnech a dodává: „Je to přesně to, čemu bych se v budoucnu ráda věnovala: komunikace mezinárodní organizace, neziskovky nebo nadace.“

Petra Havlišová.

Petra: Holandsko
Příkladem toho, že studovat v zahraničí se dá i bez stipendia, je dvaadvacetiletá Petra Havlišová, která se věnuje oboru Media Culture na univerzitě v Maastrichtu. Na běžné výdaje si přivydělává prací v hotelu.

Jméno:
Petra Havlišová

Věk:
22

Univerzita:
Maastricht University

Obor:
Media Culture

Typ studia:
magisterské

„Pokud student pracuje alespoň osm hodin týdně, dostává příspěvek od státu, což celkem stačí na vyžití,“ říká Petra, která do Holandska původně odjela na Erasmus.

Kromě již vystudovaného bakalářského program na MU si Petra na svoje konto s trochou štěstí brzo přičte ještě jeden titul z Brna: dálkově totiž studuje i na Ekonomicko-správní fakultě MU. Názor na alma mater má jasný: „Masarykova univerzita je podle mě kvalitní škola, která poskytuje dobrý studijní základ.“

Rozhodnutí sbalit kufry a vrátit se zpátky do země tulipánů Petře změnilo život. „Někdy si ale říkám: Co tu vlastně děláš?“ popisuje své slabší chvilky, ze kterých se ale prý vždy brzy oklepe. „Když se ohlídnu zpět, tak myslím, že odejít studovat do zahraničí bylo jedno z mých nejlepších rozhodnutí.“

Jan Miessler

Honza: Tchaj-wan
Jan Miessler byl na Masarykově univerzitě doktorandem a k zahraničním pobytům měl blízko, protože je sám jako koordinátor ostatním studentům zprostředkovával: „Občas jsem si říkal, že je ostuda na stáž do Bruselu nahánět studenty málem vidlemi a že tam nakonec asi pošlu sám sebe. No, nakonec jsem se nechal poslat na Tchaj-wan. A nelituju.“

Jméno:
Jan Miessler

Věk:
29

Univerzita:
National Chengchi University

Obor:
Asia-Pacific Studies

Typ studia:
magisterské

Kvůli náhlému onemocnění stihl dodat přihlášku jen s nadlidským úsilím, uzávěrku Centra zahraničních studií MU stihl s odřenýma ušima, ale všechno naštěstí vyšlo. „Naše zahraniční centrum je podle mě nejlepší v republice a studentům pobyty a stáže doslova nutí,“ říká Honza. On sám díky centru získal na svá studia stipendium Tchaj-wanské vlády. To má však jeden háček: jeho podmínkou je, že člověk nesmí v zemi pracovat. „Tedy ne že bych si stěžoval,“ směje se Honza.

Přestože na Tchaj-wanu kromě zajímavého studia zažívá spoustu nového, jako jsou výlety na motorce do zdejší přírody nebo víkendy na mořském pobřeží, na MU v zahraničí nezapomněl. Naopak, po skončení studií se plánuje vrátit na svoji alma mater a dokončit rozestudovaný doktorát.

Hlavní novinky