Informatický filmový festival má své vítěze

Ocenění poroty si vysloužil pseudodokument lež.org. Cenu diváků získala akční fantasy Epic Quest I.

Navzdory tomu, že hrálo čtvrtfinále mistrovství světa v hokeji, festival zaplnil tři sály budovy D na fakultě informatiky. Foto: David Povolný.

Ve čtvrtek večer byly rozdány ceny Filmobola pro nejlepší snímky Filmového festivalu Fakulty informatiky MU. Vítězně domů odešli autoři krátkých filmů Epic Quest I. a lež.org, kteří uspěli v konkurenci třinácti snímků, které vznikly převážně jako výstupy z kurzů laboratoře elektronických multimediálních aplikací.

Snímek Epic Quest I., který získal diváckou cenu, vynikal zejména stylistickou formou. Autoři do filmové podoby převedli fantasy počítačovou hru a vtipně ji zasadili do prostředí brněnského hradu Špilberk. Propracované detaily (i s úvodním menu) přispěly k zábavnému tónu celého díla. Autoři Radek Gomola, Branislav Paulils a Martin Kuchař vyjádřili při přebírání ceny hlavně radost z toho, že i přes vzájemné neshody se jim podařilo snímek dokončit.

Odborná porota udělila cenu pseudodokumentu lež.org, který natočili Radim Urbášek a Tomáš Hůsek. Snímek si klade otázku nad pravdivosti informací na internetové encyklopedii Wikipedia, která je masově využívána také studenty. K problému přistoupili s ironickým nadhledem, který jim umožnil satiricky znázornit jak uživatele, tak odpůrce takového zdroje informací.

Program nabídl i další kvalitní filmy, které stojí za zhlédnutí – např. vtipně hororový spot Nebojte se do knihovny (režie Josef Blažek), úsměvný příběh osamělé prodavačky Již brzy (režie Pavla Ondrušková) nebo znepokojivou mysteriózní etudu Ultrakontinuum (režie Jakub Smyček).

Některé další snímky uvedené na festivalu si už teď můžete pustit na webových stránkách laboratoře LEMMA.

První Filmový festival Fakulty informatiky MU se uskutečnil poprvé už v roce 2001 a zaznamenal nevídaný úspěch. Opakuje se o té doby pravidelně a s každým rokem roste nejen počet návštěvníků, ale také kvalita promítaných snímků.