Přejít na hlavní obsah

Nejlepšího hada naprogramovali studenti fakulty informatiky

V soutěži RedBot vytvořila dvojice studentů z FI nejúspěšnějšího virtuálního robota.

Ilustrační foto: Old Snakey.

Pamatujete si ještě legendární videohru Snake? Spousta lidí si ji zamilovala hlavně na prvních mobilních telefonech a ještě dnes se najdou tací, kteří na léta staré přístroje nedají dopustit třeba právě proto, že by přišli o milovanou zábavu.

I když už "hada" prý tak vášnivě nehraje, pomohla Stanislavu Chrenovi znalost hry k vítězství v soutěži v programování virtuálních robotů s názvem RedBot.

„Soutěž vypadala podobně jako hra Snake. Byli v ní čtyři hadi, každý tým ovládal jednoho a na mapě se objevovaly objekty s různými vlastnostmi. Cílem samozřejmě bylo porazit ostatní,“ popisuje Chren.

Kdo by si myslel, že členové týmů seděli s ovladači před velkou obrazovkou, ten se ale plete. „My jsme strategii měli naprogramovat. Pak se vše spustilo a už jsme do hry nemohli zasáhnout. Museli jsme hada zkrátka připravit na všechny možné situace, aby si poradil sám,“ líčí druhý z dvojice soutěžících Michal Kuderjavý.

Duo slovenských studentů si nad úkoly v podobně zaměřené soutěži nelámalo hlavu poprvé. V jednom týmu se spolu sešli už před několika lety, tehdy však skončili na čtvrtí.

„Dost nás mrzelo, že pak soutěž zrušili, až jsme narazili na RedBot. Chtěli jsme si vylepšit bilanci,“ povídá s úsměvem Kuderjavý. Spolu s kolegou soutěžili s dalšími týmy českým vysokoškoláků i jedním středoškolákem. „A nevedl si špatně, poslední určitě nebyl,“ dodává posluchač oboru počítačová grafika.

I když jsou zkušenosti obou spoluhráčů s programováním různé, vyhráli v soutěži s velkým náskokem pět miliard bodů. „To, co jsme vytvořili, ničemu praktickému neslouží, ale nás to baví. Programovat oba umíme a někdy je fajn zkusit si něco, co normálně neděláme,“ myslí si Kuderjavý.

Na klání, které pořádala společnost Red Hat, ale nebyli jedinými účastníky z Masarykoyv univerzity. Dařilo se i jinému reprezentantovi fakulty informatiky Radoslavu Štefánikovi, jenž skončil na druhém místě.

Hlavní novinky