Přejít na hlavní obsah

Přidejte se do studentského spolku

Pokud cítíte, že je škoda plýtvat svým potenciálem jen na učení, přidejte se do studentského spolku.

Ač je v létě na takové úvahy ještě brzy, možná si po pár týdnech semestru řeknete, že se při studiu příliš nenadřete (i když k tomuhle zjištění dospěje mnohem méně mediků než studentů společenských věd). Pokud cítíte, že je škoda plýtvat svým potenciálem na vysedávání u sociální sítě a obcházení klubů, přidejte se do studentského spolku. Poznáte nové lidi a do vínku získáte i pár zkušeností, které nejsou k zahození.

Studentských organizací na Masarykově univerzitě funguje několik desítek, přičemž si můžete vybrat jak podle fakultní či profesní příslušnosti, tak spolky, které působí celouniverzitně. Přidat se můžete třeba do nově vznikající Studentské unie.

Máte-li rádi hudbu, můžete vstoupit do Pěveckého sboru Masarykovy univerzity, do symfonického orchestru nebo do studentského Radia R, pokud se nechcete podílet přímo na hudební produkci. Mezi větší organizace s mezifakultní působností patří taky International Student Club (pro ty, kteří vyhledávají mezinárodní prostředí) nebo AIESEC.

Kdyby se vaším koníčkem stal Studijní a zkušební řád, můžete se přidat mezi Studentské poradce. Ti plní úlohu jakýchsi vykladačů univerzitního zákona, pomáhají prvákům ztraceným ve všech možných předpisech a směrnicích, ale také ostříleným studentům, kteří se dostali do zapeklité situace a neví, jak z ní ven. I když se třeba na jejich práci necítíte, nebojte se jich zeptat na radu, až narazíte na studijní problém.

Na úžeji zaměřené spolky je nejbohatší fakulta sociálních studií. Spřízněnou skupinu najdou studenti většiny oborů. Některé spolky pro budoucí spolužáky pořádají integrační víkendovky nebo párty, aby jim usnadnili začátky a socializaci mezi studenty i učitele (ostatně od fakulty, která má sociálno v názvu, se to snad i očekává).

Vedle oborově zaměřených spolků se studenti mohou zapojit třeba do dětského koutku nebo organizace Be International. „Původní myšlenka byla umožnit studentům vycestovat do zahraničí prostřednictvím různých výměn a tréninků, později jsme naše aktivity rozšířili o projekce pořadů o mezinárodním dění a diskuse s odborníky především na témata, která se týkají lidských práv,“ přibližuje Be International Lenka Bernátová.

Na filozofické fakultě je pravidelně vidět například Nadační fond studentů FF, který každoročně pořádá hudební Semestr Starty a Endy nebo lampiónový průvod jako připomínku Mezinárodního dne studentstva.

Své spolky mají studenti medicíny i budoucí zubaři, ať už jde o odnože mezinárodních organizací nebo lokální Spolek mediků. „Naším úkolem je zpříjemnit medikům studentský život. Pořádáme plesy, menší neformální akce s kytarou, ale také vzdělávací akce jako například kurz urgentní medicíny. Na Spolku mediků je zajímavé, že je dokonce starší než samotná lékařská fakulta,“ říká jedna z členek, Jana Pustinová.

Studentské organizace mediků jste mohli potkat také na letošním majálesu ve Studentské zóně, kde šířily osvětu o tom, jak správně masírovat srdce nebo si čistit zuby (v závislosti na spolkové příslušnosti). Studenty přírodovědných a biomedicínských oborů zase sdružuje Biomania, která pořádá jak studentské konference, tak neformální akce. Právníci se mohou zapojit do ELSA, tedy Evropské asociace studentů práva, která jim umožní získat kontakty i dovednosti nad rámec povinných předmětů.

Fakulta informatiky má vlastní Studentskou unii, která je Ferdou Mravencem mezi spolky. Akce všeho druhu. Přibližně co dva týdny pořádá tančírnu, na svědomí má ale také méně pravidelné promítání filmů v originálním znění s anglickými titulky, informatické plesy, anabázi Her bez hranic pro Masarykovu univerzitu neboli Unihry či společné opakování angličtiny. Akcí se můžete samozřejmě účastnit, i když do unie nevstoupíte, na druhou stranu organizační zkušenosti v životě ještě rádi zužitkujete.

A protože zmínit všechny spolky by vydalo na zvláštní přílohu, více jich najdete na webových stránkách univerzity.

Hlavní novinky