Přejít na hlavní obsah

Jak přežít v Brně během zápočťáku

Kterak odolat svodům vánočních trhů a sváteční nákupní horečce v čase, kdy byste se měli učit.

Pokud máte v ISu u některého předmětu napsané písmenko z, případně kz, s pravděpodobností větší než malou jej budete ukončovat příští týden. U zkouškových předmětů zase můžete čekat nějakou tu závěrečnou písemku, která pak bude tvořit pár nezanedbatelných procent ze známky.

A teď je otázka, jak se donutit k činnosti, která by se aspoň podobala učení, když Brno voní po svařáku a vy nemáte pod postelí ani jeden dárek.

Nákupní centra jsou obalená do vánočních dekorací snad už od dušiček, prodavačky fasují speciální vánoční svetry, místo rádia se hudba v reproduktorech vymění za vánoční hity. Výhodou center je, že nakoupíte dárky různých žánrů v podstatě na jednom místě a jako bonus narazíte třeba i na nové rifle nebo kabelku pro sebe. Zato se budete koupat v davu, a na ty lidi v obchodech abyste si pořídili pluh.

Nezdržujte se ale v obchodech zbytečně, jinak riskujete, že během vánočních svátků dostanete kopřivku, sotva si vaši milí rodičové, neznalí vánoční horečky městských nákupních center, zapnou pro vytvoření té správné zimní nálady koledy. Rolničky, Bílé vánoce i Tichá noc vyřvávají od začátku prosince snad i v trafikách. Vstup do hudebních oddělení pouze na vlastní nebezpečí.

Na lov vánočních dárků můžete vyrazit i na některé brněnské náměstí, i když tam spíš chytnete opici. Svařák, punč i svoboďáček (aneb tinktura neznámých poměrů rumu a předchozích dvou zahřívadel) voní z každého druhého stánku. Protřepat (v třeskutých mrazech, které občas i v prosinci zazlobí, to není těžký úkol), ale nemíchat! Rychlému stánkovému občerstvení se radši vyhněte, pokud máte problémy se žlučníkem. Sádlem nacucané bramboráky vyvolávají záchvat i na metry daleko.

Kromě jedlých „dárků“, určených tedy spíš pro darujícího, najdete na náměstí Svobody nebo Moravském náměstí spoustu tradičních, lidových i ručně dělaných výrobků, na které se nedlouho po Vánocích začne prášit. Nedoporučuje se pořizovat, pokud máte na starosti čisté police obdarovaného.

A jak mezi všemi těmi lákadly najít motivaci připravit se na zápočtové testy? Odjeďte domů, nebo si dávejte nástrahy předvánočního Brna za odměnu. Jeden punč vás nezabije. Třeba zrovna patříte mezi typ lidí, kterým lehká hladinka alkoholu v krvi uvolní mysl. Ale pro jistotu to nezkoušejte těsně před písemkou, abyste test viděli ostrým zrakem.

Hlavní novinky