Filozofické Krmítko žije autorskými večery

anotace_KvArtefakta.jpgDvanáct kulturních podvečerů pod názvem KvArtefakta, vyplněných autorskými čteními, hraním na hudební nástroje a vernisážemi obrazů a fotografií, čeká na své návštěvníky každé úterý v šest hodin večer ve studentském klubu Krmítko na Filozofické fakultě.

Ve čtyřech cyklech po třech ojedinělých autorských večerech se vystřídá řada mladých umělců. „Myslím, že je to výborná příležitost vyzkoušet si pár minut slávy a na vlastní kůži zjistit, co to znamená číst před lidmi texty, připravit si vernisáž nebo vůbec naplánovat celý večer,“ uvedla organizátorka akce Kateřina Říhová.

První cyklus zahájila vernisáž obrazů již známého výtvarníka a čerstvého absolventa FaVU VUT Jana Karpíška, který svým večerem, pojatým jako malý workshop, dokázal naplnit celé Krmítko. Druhé vystoupení, na němž se předvedli Bára Wykrentová, Markéta Tulisová a Jakub Dorňák, ukázalo jinou z podob autorských večerů. Komponované vystoupení s čtením melancholické poezie, hraním na housle a na kytary a zpíváním o splínu i rozverným rýmováním se odehrálo v příjemně komorní atmosféře plné improvizací.Výběr vystupujících je zcela v rukou Kateřiny Říhové, která těží především ze svých kontaktů z literárního almanachu Netřesk. Ten již dlouhá léta úspěšně představuje mladé literární umělce z FF. „Bráním se tomu brát na KvArtefakta neprověřené lidi, ale na druhou stranu jsem záměrně nechala některá vystoupení volná a čekám, kdo se třeba ozve,“ řekla Říhová. V příštích týdnech by se v Krmítku měla mezi jinými objevit výtvarnice Eva Navrátilová, básnířka Paflapé nebo skupina Dominiky Halové Nunca Sabes.

Druhé vystoupení v cyklu autorských podvečerů KvArtefakta obstarali čtením poezie, zpěvem a hraním na housle a na kytary (zleva): Bára Wykrentová, Markéta Tulisová a Jakub Dorňák. Foto: David Povolný.

Nápad pořádat večery se zrodil v hlavě provozovatele Krmítka Vladimíra Tůmy, který se rozhodl využít potenciálu tvůrčích duchů z Filozofické fakulty a jiných mladých umělců a poskytnout jim prostory k vystupování. „Já považuji klub Krmítko za místo přímo určené k tomuto typu kulturních akcí a rád bych, kdyby něco takového probíhalo i v dalších semestrech,“ nastínil své plány Tůma.