Přejít na hlavní obsah

Tanečnice pomalovaly plátno svými těly

Právě vrcholící Týden výtvarné kultury lákal do brněnských galerií nejen na výstavy, ale i netradiční výtvarné performance.

Každá tanečnice se v průběhu performance natírala barvou, a fungovala tak jako živý štětec.

V Týdnu výtvarné kultury spolupořádaném v těchto dnech pedagogickou fakultou mohli návštěvníci vidět řadu zajímavých uměleckých performancí. Zřejmě k nejdynamičtějším z nich patřilo taneční představení skupiny Filigrán, které bylo k vidění v úterý 12. března v Domě umění města Brna. Tanečnice vytvářely při vystoupení malby pomocí svých vlastních těl.

Výtvarně-taneční performance s názvem Netančím na špičkách propojila prvky z moderní taneční techniky floor work dance s kontaktní improvizací a výtvarnými technikami inspirovanými umělci 20. století.

„Inscenovaný tanec přesáhl do výtvarného prostoru, když tanečnice oděné do různých odstínů barev vytvořily svým pohybem malby na plátnech umístěných na podlaze,“ vysvětlila organizátorka akce Silvie Jasičová.

V technice zvané floor work dance plní podlaha funkci tanečního partnera.
V technice zvané floor work dance plní podlaha funkci tanečního partnera. Velkou roli hraje vlastní váha těla. Diváci tak mohli sledovat neobvyklé taneční vystoupení, během něhož se umělci, jak napovídal název akce, skutečně na špičkách nepohybovali. Každá tanečnice se v průběhu performance natírala barvou, a fungovala tak jako živý štětec. Účinkující ale nemohli přímo kontrolovat celkovou podobu vznikajícího výtvoru.

Celé vystoupení doprovázela scénická hudba - hra na basu a další zvukové efekty vytvářené třeba za pomocí hrnců nebo tekoucí vody. Vzniklá plátna byla nakonec vystavena ve vedlejším sále.

Diváci byli z vystoupením nadšení. „Moc se mi líbilo, že to bylo akční,“ pochválila představení Marie Weiss, která zavítala na akci s kamarádkou. Obě zamířily i na řadu dalších výstav a workshopů v rámci Týdne výtvarné kultury.

Hlavní novinky