Přejít na hlavní obsah

Seriál spolky na MU: Přesahy

AnotacePresahyObčanské sdružení Přesahy se aktivně podílí na kulturním životě na Fakultě sociálních studií už pátým rokem. Mezi nejpopulárnější akce patří multižánrový festival Přesahy nebo maškarní plesy na Flédě. Letošní rok však přinesl četné změny spojené s přestěhováním FSS do nové budovy.

Přestěhováním se Přesahům sice otevřely nové možnosti, vznikla ale i řada komplikací spojených s tím, že nová budova nemá žádné venkovní prostory, kde by se mohl konat stejnojmenný festival. „Nejen kvůli chybějícím prostorům, ale také proto, že se nám nepodařilo sehnat sponzory, se festival letos neuskuteční,“ řekla jedna z hlavních organizátorek z občanského sdružení Šárka Pokorná. „Před začátkem zkouškového období místo toho plánujeme minifestival v prostorách školy – divadlo a nějaký menší koncert,“ dodala Pokorná. Festival Přesahy má za sebou už čtyři ročníky a je největší akcí pořádanou sdružením. Poslední ročník dokonce zaznamenal rekordní návštěvnost, když překonal magickou hranici tisíce prodaných lístků. Kdo na něj přišel, mohl si poslechnout třeba Karla Plíhala nebo Moimir Papalescu & The Nihilists, navštívit divadlo Čára nebo Českou improvizační ligu, zajít si na rozmanité workshopy, výstavy fotografií a obrazů, prezentace neziskových organizací či autorská čtení.

S přechodem do nové budovy Přesahy obnovily čajovnu a zařadily do svého repertoáru zajišťování kulturního programu v orientačním týdnu. To plánují i v příštím roce a program chtějí dokonce rozšířit. „Pravidelně bychom také chtěli v atriu FSS pořádat divadelní přestavení a využít tyto prostory k výstavám,“ popsala plány organizátorka.

Festival Přesahy je největší akcí pořádnou stejnojmenným občanským sdružením. Loňský ročník, který se opakování zřejmě dočká až příští rok, navštívilo více než tisíc lidí. Foto: Ondřej Ženka.
Festival Přesahy je největší akcí pořádnou stejnojmenným občanským sdružením. Loňský ročník, který se opakování zřejmě dočká až příští rok, navštívilo více než tisíc lidí. Foto: Ondřej Ženka.

Mezi další akce pořádané Přesahy patří úspěšné maškarní plesy, které se konají stejně jako festival už od roku 2002. Zatím byly tematicky zaměřené například na film, vesmírné civilizace nebo v minulém semestru na temnou stranu duše. „Dřív se pořádal ples FSS společně s FF, ale když jsme se na něj šli podívat, tak jsme si řekli, že uděláme něco více studentského,“ popsala prvotní impuls Pokorná. „Ale určitě bychom byli rádi, aby na ples začali chodit i profesoři a nebáli se, že je to jenom pro studenty. Myslím, že ti učitelé, kteří tam byli posledně a mezi nimi i pan děkan, se bavili dobře,“ dodala organizátorka.

Budoucnost Přesahů do značné míry závisí na dalších generacích studentů, kteří budou ochotní se na fungování občanského sdružení podílet. „Přesahy mají fungovat jako platforma, kde mohou lidé uskutečnit svoje představy a zároveň získat zkušenosti třeba s fundraisingem, propagací nebo dramaturgií,“ uvedla Pokorná. „Určitě uvítáme každého s dobrými nápady, které by byl ochoten také realizovat,“ řekla organizátorka závěrem.

Hlavní novinky