Přejít na hlavní obsah

Erasmákem na druhou

Trávit Erasmus v cizím městě je skvělé, ale jaké by to bylo na chvíli si vyzkoušet, jak vypadá pobyt někde jinde?

Brno očima vídeňského erasmáka.

Každé město má své specifické genius loci. A v každém městě se žije jinak také zahraničním studentům. Mezinárodní studentský klub Masarykovy univerzity se rozhodl brněnským erasmákům zprostředkovat zkušenost z jiných měst – dali dohromady projekt Exchange Your Exchange.

Jaké je to být erasmákem v jiném městě? Tuto otázku si položil student filozofické fakulty a někdejší prezident klubu Michal Sikora během výročního zasedání evropských sekcí Erasmus Student Network. A rozhodl se, že odpověď na tuto otázku dá na vlastní kůži pocítit zahraničním studentům, o které pečoval. Vloni vyslal zahraniční studenty z Brna do Vídně a naopak a nechal mezinárodní studentské kluby ve svém městě připravit program. „Skládal se z ukázky města, návštěv zajímavých míst a studentského nočního života,“ vysvětluje Sikora, který se výměny sám s chutí zúčastnil.

První kolo projektu se uskutečnilo na přelomu října a listopadu a prošlo jím 60 studentů, kteří si zkušenost nemohli vynachválit. „Byl to skvěle zorganizovaný výlet se spoustou zábavných aktivit. Lidé z Mezinárodního studentského klubu udělali všechno proto, abychom se dobře bavili,“ napsala do anonymní zpětné vazby jedna z účastnic. Jediné, na co si výměnní studenti postěžovali, bylo ranní vstávání a chladné počasí.

Úspěšná akce má ale své pokračování, několik výměn se uskutečnilo i s dalšími městy a dojde opět i na Brno. „Další výměna studentů mezi Vídní a Brnem se odehraje mezi 11. a 14. dubnem, má podporu města a zahraniční studenty během ní čeká TramParty, návštěva pivovaru, projížďka na lodi po přehradě, LaserGame, výlet do Lednice a další,“ dává nakouknout do programu Sikora.

Je celý projekt jen o zábavě, jak se může na první pohled zdát? Rozhodně ne. „Snažíme se podpořit dobrý obraz zapojených měst v očích cizinců. Brno má velký potenciál, ale proč by sem měli jezdit lidé z jiných koutů světa? My jim chceme ukázat Brno jako město, které má své nezaměnitelné místo v Evropě, které žije a má cenu se sem vracet. Slyšel jsem, že hodně studentů z prvního ročníku Exchange your Exchange přijelo do Brna ještě několikrát! Měníme vnímaní středu Evropy a to doslova,“ pochvaluje si Sikora.

Líbila by se podobná péče také studentům MU při jejich zahraničních pobytech? „Když jsem byl na Erasmu v Litvě, snažili jsme se poznat jiná města přes kamarády Litevce, které jsem znal z Česka. Podobnou organizovanou aktivitu bych tedy uvítal,“ říká student právnické fakulty Michal Hanych, který se teď čerstvě vrátil z Erasmu.

Podobná šance se může v budoucnu otevřít i většímu počtu studentů. „V dubnu se uskuteční další výroční setkání evropských sekcí Erasmus Student Network a chceme myšlenku šířit dál. Nevím, kam se projekt vyvine, ale nemůžu se dočkat až uvidím další spokojené tváře a fotky i z dalších měst,“ uzavírá Sikora.

Hlavní novinky