Přejít na hlavní obsah

Mladí právníci uspěli před mezinárodním tribunálem

Studenti právnické fakulty slavili úspěch na prestižní soutěži v simulovaném rozhodčím řízení.

Týmy studentů Právnické fakulty MU vyslané do Hongkongu (vlevo) a do Vídně (vpravo).

Hned tři ceny si odnesli studenti Právnické fakulty MU z letošního ročníku prestižní mezinárodní soutěže Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot, zaměřené na právo mezinárodního obchodu a rozhodčí řízení.

Individuální ceny získali studenti Michal Feigler, Martin Šlampa a Jiří Uhříček ve dvou kláních pořádaných v Honkongu a ve Vídni. Oceněny byly jejich výkony v ústním kole simulovaného rozhodčího řízení.

Taková soutěž znamená pro mladé právníky velkou zkušenost. Nejenže si na vlastní kůži zkusí, jaké je to stát před rozhodčím tribunálem, ale své dovednosti předvádí rovnou před mezinárodní porotou a v angličtině.

Ve vyhlášené soutěži se každoročně řeší dva typy problémů ze dvou různých právních oblastí. „Letos byla problematická situace vytvořena tak, že svědek sice zaslal písemné svědectví, ale následně se nemohl dostavit k ústnímu jednání. Vznikla tak otázka, zda svědectví má, nebo nemá být tribunálem akceptováno,“ popisuje první případ Klára Drličková, kouč týmu Masarykovy univerzity.

Druhý okruh měl co do činění s aplikací Úmluvy OSN o smlouvách o mezinárodní koupi zboží. „Řešila se otázka porušení smlouvy a odstoupení v případě, že jedna ze stran použila pro výrobu zboží dětskou práci, i když se předtím zavázala k dodržování etických principů,“ dodala Drličková.

Družstvo, které pedagožka vedla, se na obě větve soutěže chystalo několik měsíců. Devítičlenná skupina, která v klání nakonec bojovala, se dala dohromady v květnu, přes léto její členové pracovali na cvičných memorandech a od října už na „ostrých“.

„Začíná se vždy písemnou částí. Týmy vytváří memorandum za žalobce a poté za žalovanou stranu. Po odevzdání těchto dokumentů následuje část ústní,“ vysvětluje Drličková, jejíž svěřenci se sice do nejužšího finále nedostali, vzpomínat na soutěž budou ale velice rádi. „Individuální ocenění pro nás znamenají velký úspěch. Ceny pro nejlepší týmy většinou získávají jen reprezentanti nejlepších světových univerzit.“

Jak si v Hongkongu a ve Vídni tým Masarykovy univerzity vedl přesně, to zatím jeho členové ani koučové neví. Podrobné výsledky i se zdůvodněním by do Brna měly dorazit během několika dní. Kdo by však chtěl za univerzitu bojovat v příštím ročníku, dostane možnost. Na webu právnické fakulty se brzy objeví informace o tom, jak se do družstva přihlásit.

Hlavní novinky