Přejít na hlavní obsah

Majáles oživily univerzitní spolky

Barevný studentský svátek, to je majáles. Univerzita měla na tom brněnském celou svoji sekci.

Sluníčko se opatrně prodírá mezi mraky a organizátoři Majálesu si mohou oddychnout. Zamračené počasí se umoudřilo a mírné přeháňky, které občas padají na hlavy návštěvníků, nemohou vyhnat úsměv z jejich tváří.

Letošní ročník festivalu se opravdu povedl. Netypické prostory v areálu brněnského výstaviště akci prospěly. Studenti i další diváci se mohou před deštěm schovat do některého z pavilonů, které jsou přiděleny brněnským univerzitám. „Je super, že se dá zalézt dovnitř, když prší. V halách je navíc opravdu sranda,“ libuje si návštěvník Jakub Kozúbek.

Masarykova univerzita se usídlila v pavilonu G1, který leží na strategickém místě blízko centra dění. Studentské spolky spolu s organizací MUNIE tu připravily bohatý program a již v časných odpoledních hodinách se sem trousí návštěvníci.

Atrakce? Angry birds naživo

V levé části pavilonu lákají zvědavé studenty krabice poskládané jedna na druhé s plyšovými ptáčky nahoře. Nejedná se o nic jiného, než o realizaci oblíbené hry Angry birds. „Zájemci si mohou zastřílet z praku na ptáky a vyzkoušet si soutěž na vlastní kůži. Myslím, že to všechny moc baví. Okolo jsou samé počítačové hry a náš stánek je pro ně velkou konkurencí,“ nadšeně vypráví Magdaléna Spišiaková, pokladnice ze spolku International Student Club, který aktivitu připravil.

Zahanbit se však nenechaly ani další organizace Masarykovy univerzity. Kdo si myslí, že studenti informatiky jen sedí za počítači, stánek stojící opodál ho vyvede z omylu. Patří totiž Profidivadlu, které, světe div se, funguje právě na fakultě informatiky. „Příští týden budeme hrát premiéru hry Williama Goldinga Pán Much. Hra pojednává o studentech, kteří ztroskotali na opuštěném ostrově a pokoušejí se o vytvoření demokracie. Nakonec však selžou a zdivočí,“ představuje kus jeden z herců Pavel Havelka.

Studenti u stánku zkoušejí lovit divoká prasata a jedí tropické ovoce v duchu divadelní hry. „Paráda, vyhrála jsem brýle, asi budu chytrá,“ raduje se jedna z účastnic soutěže a odnáší si žluté brýle. Ty podle propagátorů symbolizují v představení vědění, racionální myšlení a civilizaci.

Vrtání zubů nebolí

Každá univerzita má ve svém pavilonu také vlastní stage. Pod pódiem v pavilonu Masarykovy univerzity se seskupují lidé. Studenti stomatologie předvádějí vrtání zubů na několika dobrovolnících.

Panický strach ze zubařů překonávají návštěvníci pivem a přesvědčením stomatologů, že vrtání „naživo“ je dnes opravdu nečeká. Během dne mohou diváci shlédnout také biker show, gymnastiku a spoustu dalších představení.

Ti, kteří jsou po aktivním odpoledni zmožení, se uvelebili na sedacích pytlích připravených v chill out zóně. Večer bude náročný. Zatímco si pochutnávají na sladkých muffinech, v odpočinku je vyruší povyk z blízkého trenažéru býka. „Pomóc, já spadnu,“ křičí odvážná studentka, která se snaží o zkrocení zvířete. Nakonec se v sedle udrží a vyslouží si uznání všech okolo.

Na titul jsme nedosáhli

Další přeháňka je za námi, a tak se lidé vydávají ven. Před pavilonem G1 se mísí vůně halušek, grilovaného masa a dalších pochutin. To nabádá budoucí stomatology k osvětě a návštěvníkům radí, jak si po všech pochoutkách správně očistit zuby. „Nevěděla jsem, že je to taková věda,“ směje se přihlížející dívka.

U stánku lékařské fakulty oživují snaživí zájemci figurínu ležící na zemi. Přihlížející medici tiše přemítají, zdali by takovou pomoc pacient vůbec přežil, a snaží se pivem posilněným „záchranářům“ vysvětlit správný postup.

Kousek dále u stánku AIESEC už si studenti cvičí svou bystrou mysl a ve slepé mapě světa značí hlavní města různých států. „Za geografickou soutěž vyhrají účastníci ovocný salát. Zajímavější je však cena za vyplněný dotazník, kterou obdrží vylosovaný vítěz. Jedná se o jedinečnou jazykovou konverzaci s rodilým mluvčím,“ vysvětluje člen AIESEC Ondřej Chytil.

Odpoledne jsou všichni napjatí a doufají, že kandidáti Masarykovy univerzity letos vyhrají tituly miss a krále Majálesu. Večer je však jasné, že soutěž opět ovládla Mendelova univerzita. Kandidátům naší alma mater se nepodařilo uspět ani přesto, že adept na krále ambiciózně sliboval pětadvacetihodinový den a zkrácení ranní opice. Tak snad napřesrok.

Hlavní novinky