Přejít na hlavní obsah

Co podniknout v Brně na začátku semestru

Večírky, festivaly, tančírny, koncerty, happeningy. Brno ožívá s příchodem studentů. Tady je pár tipů.

Podzimní semestr znamená návrat tisíců studentů do Brna. A protože rozjezd výuky na fakultách je v prvním týdnu většinou pozvolný, zbývá volný čas i energie na kulturní, vzdělávací, sportovní nebo večerní akce. Co Brno v září nabídne?

Sportem a tancem kolem Brna
Kdo je po létu plný elánu a nechce ztratit kondici, může se přidat k podzimnímu šestikilometrovému běhu Kamenkou. Nebo oprašte kolo a přidejte se k iniciativě Nakoleon, která na čtvrtek 19. září chystá jízdu Brnem pro tisícovku lidí s následnou afterparty.

A kdo nevynechá žádnou příležitost k tanci, může vyrazit na pondělní výuku salsy, bachaty, merenque a rueda di casino do Mersey nebo okusí čím dál oblíbenější swingové kurzy. Svou Tančírnu navíc organizuje i Studentská unie Fakulty informatiky MU a široký výběr tanců i vysoký standard má  také oblíbená Stolárna.

Hudební ochutnávky
Nadupaným programem se blýskají na podzim mnohé brněnské hudební kluby. Za zmínku stojí například koncert electroswingového objevu Mydy Rabycad v úterý 17. září na Staré pekárně. Spojení muziky s příjemným občerstvením v podobě grilování nabídne stejně jako loni klub Fléda, poprvé v pátek 20. září za doprovodu skupiny ANT ATTACK!. A za snížený studentský peníz Fléda nabízí 25. září křest desky Atomová včela skupiny WWW.

Z jiného soudku nabídne přičichnutí ke klasické hudbě v osvěžujícím formátu Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka hráčů na violoncello a kontrabas, která se koná v týdnu od 15. září a je volně přístupná veřejnosti.

Slibnou nabídku kapel má i multižánrový mezinárodní hudební festival Degeneration NEXT, který se koná 28. září na Vlněně. V redakci máme tři lístky, chcete-li je, napište nám na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., kdo provozoval za první republiky textilní továrnu v areálu Vlněny, kde se koncert koná. Chceme tři celá jména. Odměníme třetího, třináctého a třiatřicátého odpovídajícího.

Kulturní smršť
S každým divadelním festivalem umí moravská metropole pěkně ožít a nejinak to vypadá i s Divadlem v pohybu, které pořádá Husa na provázku a potrvá od 21. až do 29. září. Na prknech se vystřídají komentovaná promítání, experimentální i klasické inscenace, pohybová vystoupení, zajímaví hosté i kapely mnoha žánrů. A nudit se nebudete ani u scénického čtení románu Já se nebojím v Redutě.

Vůbec o místním umění se povede velká diskuze 18. září v Místodržitelském paláci, kde se potkají představitelé jednotlivých brněnských galerií. Na debatu s provokativním názvem Proč spolu brněnské galerie nemluví? je vstup volný a začíná v 19 hodin.

Milovníci veršů by měli zpozornět s vyhlášením pátého ročníku básnické soutěže Brněnská sedmikráska tentokrát s tématem Nejkrásnější brněnská báseň o Adamově, jejíž vítěz získá 10 000 Kč. Na výkony soutěžících se slavnostním vyhlášením se přijďte podívat 26. září do Kabinetu Múz.

Rozšířit obzory si můžete také 18. září v Dobrovolnickém centru 67, kde se dozvíte více o projektu Demagog.cz, který založili studenti Masarykovy univerzity a který kontroluje tvrzení zaznívající v politických diskuzích.

Party, party, party
Pokud se chcete pořádně vyřádit do rytmu taneční hudby, nabízí se každosemestrální Erasmus party s nově přijíždějícími zahraničními studenty nebo tradiční zahajovací středeční akce v Semilassu. Svůj vlastní uvítací semestrstart včetně hudebního programu, grilování, prezentace studentských spolků a stánků plánuje na 18. září filozofická fakulta. Vyrazit můžete také na Semestr start party na Flédu, kterou pořádá studentská unie Masarykovy univerzity. Akce se koná 23. září. 

Toulky městskými zákoutími
Brno jako město mnoha tváří a stylů dokáže zájemce o architekturu vždy něčím překvapit. O radikálním stavebním projektu a zároveň urbanistickém unikátu, ze kterého vzniklo sídliště Lesná, se dozvíte více 26. září na konečné zastávce tramvají 9 a 11, odkud startuje neplacená komentovaná prohlídka.

A komu by z přehršle akcí docházel dech nebo energie, snadno se probere kvalitní kávou z malých kavárniček, se kterými se nad Brnem v poslední době roztrhl pytel. Kousek za fakultou sociálních studií se objevilo nové Blanco Cafe, v klidné části, ale stále na dosah z centra oslní Café Flexaret.

Hlavní novinky