Přejít na hlavní obsah

V německém divadle studenti rozvíjí i svou osobnost

Od 7. do 10. května pořádají mezinárodní divadelní festival Drehbühne Brno.

Mezinárodní studentský divadelní festival Drehbühne Brno pořádá od středy 7. května do soboty 10. divadelní soubor studentů němčiny na filozofické fakultě Gruppe07.

Soubor v současnosti spolu s rakouskou lektorkou Christinou Fasching vede Milena Kubátová, která říká, že díky divadlu se studenti nejenom zdokonalují v němčině, ale také roste a mění se jejich osobnost.

„Pro naše studenty je příprava divadelního představení velmi náročná. Je na ně vyvíjen tlak, aby se naučili mnoho textu v cizím jazyce, dbali na správnou výslovnost, správně reagovali a hlavně i divadelně ztvárnili svou roli na jevišti. Na druhou stranu je to pro studenty i úžasná životní zkušenost,“ přibližuje Kubátová.

Divadlo vzniklo v roce 2007. „V té době se rakouská lektorka Katharina Wessely společně se studenty rozhodla divadelní soubor oficiálně pojmenovat a založit občanské sdružení,“ vzpomíná Kubátová. Za dobu své existence má soubor na kontě několik her zejména současných rakouských dramatiků. Letos v dubnu měla premiéru například hra Batyskaf 17-26 aneb Peklo je nahoře od Wolfganga Bauera.

Na repertoáru studenti úzce spolupracují se zahraničními divadelníky. „Každý rok v květnu pořádáme studentský divadelní festival v německém jazyce Drehbühne Brno, který je určen pro studenty a divadelní soubory z celé Evropy. Jedinou podmínkou je, že jejich hra musí být hrána v německém jazyce. Některé soubory se tohoto festivalu zúčastňují již pravidelně - například Cammerspiele z Lipska, die bühne z Drážďan nebo Dramaschine z Maďarska. Díky těmto kontaktům měla i naše skupina možnost vystupovat v Německu,“ říká Kubátová.

Festival Drehbühne Brno se letos koná už posedmé. Zúčastní se ho soubory z České republiky, Německa, Rakouska, Maďarska a z Ukrajiny. Představení se odehrají 7. až 10. května v Bezbariérovém divadle Barka. Všechny hry jsou v německém jazyce, Kubátová ale říká, že by to diváky, kteří německy plynule nemluví, nemuselo odradit. „Vždy se snažíme, aby měl z našeho představení divadelní zážitek i divák, který němčinou příliš nevládne,“ dodává.

Hlavní novinky