Přejít na hlavní obsah

Cestovatel jednadvacátého století

Student Václav Kantor cestuje po celém světě za babku a píše o tom blogy, které čtou tisíce lidí.

Zatím poslední výpravou Václava Kantora bylo desetidenní putování po Norsku.

V šestnácti letech vzal s kamarádem nafukovací čluny a jel se plavit po Mazurských jezerech. V sedmnácti prostopoval Ukrajinu, Moldavsko a Rumunsko. Teď ze svých nízkorozpočtových cest píše populární blogy, které čtou tisíce lidí. Student Veřejné politiky a lidských zdrojů Václav Kantor nemá při cestování plány, ale nonstop připojení.

Začalo to blogem o cestě do Íránu, pokračovalo zápisky z únorové cesty do Japonska a články z jeho zatím poslední cesty do Norska mají už víc než 11 000 zobrazení. Student fakulty sociálních studií Václav Kantor miluje dobrodružné cestování a moderní technologie. Proto v jeho skromném cestovním baťůžku nikdy nechybí tablet nebo ideálně lehký notebook.

„Vzpomínky rychle blednou a vypsat se každý den poctivě ze všech těch zážitků je jediný způsob, jak si vše uchovat,“ říká Vašek a dodává, že jeden článek trvá dvěma kamarádům (nikdy totiž necestuje sám) i s úpravou fotek okolo čtyř hodin.

Hodně mu to usnadňuje datový tarif na smartphonu, kde si může zobrazit mapu města, ve kterém se aktuálně nachází, podívat se na speciální stopařský web, kam si nejlépe stoupnout, nebo zkontrolovat pozvánky na nocleh na CouchSurfingu.

Letenky do cílových destinací kupuje za mnohdy neuvěřitelně nízké ceny. Hledá je na serverech informujících o akčních slevách a když se objeví šance, nezaváhá. A také na místě se snaží náklady stáhnout na minimum. Díky tomu se nedávno vrátil z desetidenní cesty po Norsku, která ho nestála víc než 5 000 Kč.

Při přesouvání z místa na místo využívá hlavně stopování. Pomáhá mu speciální web s tipy, kam si s cedulí se jménem své destinace stoupnout.
„Nikdy mě nebavilo klasické zájezdové nebo all inclusive cestování. Chci dobrodružství,“ říká Vašek, který je schopný sednout do letadla, aniž by věděl, kde ten večer skončí. Své cesty neplánuje, nejlepší věci se stejně stávají nečekaně. Na poslední dvě cesty se vydal bez stanu, spacáku a karimatky a dobrodružství bylo o to větší.

Kam to bude příště? To sám ještě neví. Už teď je ale jisté, že ihned po zakoupení letenek si pro svůj blog přikoupí i internetovou doménu nesoucí jméno destinace.

Vaškovy tipy pro levné cestování

Úsměv zhypnotizuje řidiče
Když stopujete, už z dálky se na řidiče usmívejte. Měla by z vás sršet pozitivní energie, kvůli které řidič zastaví. „S kamarádem Peťou jsme si dokonce vymysleli speciální žertovný taneček, kterým jsme na sebe poutali pozornost,“ směje se Vašek.

Mluvte s hostiteli jejich řečí
Že má být žádost o ubytování co nejvíc personalizovaná, radí samotné stránky CouchSurfing.cz, klukům se osvědčilo připsat i pár řádků v rodné řeči hostitele – dokazuje, že jste si dali s žádostí skutečnou práci.

Na jídle ušetříte díky místním
Z žádného brněnského průvodce nezjistíte, že tam mají Zlevněnky. Stejně tak nenajdete, kde za nejméně peněz nakoupit jídlo kdekoliv jinde – ptejte se řidičů, hostitelů, lidí na ulici, ušetříte. „Jeden řidič nám poradil konkrétní značku levných, ale za to dobrých rybích konzerv. Žili jsme na nich několik dnů,“ říká Vašek.

Hlavní novinky