Přejít na hlavní obsah

Pět tipů, jak správně zvolit téma diplomové práce

Zápasíte s výběrem dobrého tématu pro svou závěrečnou práci? Máme pro několik rad.

Kdo chce psát diplomovou práci, musí si najít takové téma, které je schopen zpracovat. Těmito slovy spisovatel a profesor Umberto Eco sice vystihl podstatu výběru tématu diplomky, jak ho ale konkrétně najít?

1. Přemýšlejte o tématu v dostatečném předstihu
Zní to možná děsivě, ale faktem je, že čím déle budete téma promýšlet, tím spíš zvolíte správně, až dojde na lámání chleba. Odložíte-li to na poslední chvíli, hrozí, že vyberete zbrkle a budete litovat po zbytek psaní (a že je to pak docela dlouhá doba). Začněte třeba tím, že při každodenní prokrastinaci u internetu začnete googlit možná témata, která vás napadnou a zajímají. Během pár minut snadno zjistíte, kolik lidí se k nim vyjádřilo a jak si téma stojí v odborné literatuře. Navíc až vás vedoucí vyzve k první rešerši, můžete s klidem a k jeho milému překvapení odvětit, že už ji máte hotovou.

2. Relevantní a dostupné podklady jsou základ
Prohledejte dostupnou literaturu i online vědecké zdroje – Masarykova univerzita platí celou řadu databází, tak to využijte. Stačí zajít na ezdroje.muni.cz. Ujistěte se, že máte šanci se ke klíčovým publikacím dostat, jinak se místo psaní budete potýkat se složitým sháněním, které vám spolehlivě vysaje energii potřebnou pro samotnou tvůrčí práci.

3. Skutečně vás tohle téma zajímá?
Člověk dokáže napsat seminární práci o celé spoustě témat, která ho příliš nebaví. Za léta studia je na to student zvyklý. Z velké práce, jako je diplomka, to ale půjde poznat a ani výsledné zelené políčko v Informačním systému vás nenaplní tolik, jako kdybyste v psaní práce viděli smysl, bavilo vás a s tím vědomím na díle pracovali.

Při hledání tématu zkuste například propojit některý z koníčků se svým oborem studia. Inspiraci poskytnou i závěry už obhájených prací, ve kterých se autoři zmiňují, jak by šlo na jejich práci navázat či které oblasti nejsou příliš probádané. Velkou studnicí témat jsou také články na oborových webech.

4. Diplomka jako brána do profesního života
Napadlo vás někdy, že na základě diplomky můžete získat zaměstnání, po kterém toužíte? Čím dál více zaměstnavatelů k závěrečným pracím skutečně přihlíží a vhodně vybrané (a následně i pečlivě zpracované) téma může posloužit jako skvělý argument, proč přijmout právě vás. Obdobně jej použijete i jako část vstupenky na doktorské studium.

5. Zkonzultujte téma ještě před závazným přihlášením
Zajděte si v předstihu za potenciálním vedoucím své práce a pobavte se s ním o tématech, nad kterými se rozhodujete. Budete tak mít čas téma změnit, rozšířit či upravit, navíc zjistíte, jak vyučující přistupuje k námětu i diplomantům. Můžete se tak vyhnout nepříjemnému překvapení.

Výstižně to z pohledu školitele shrnul na svém blogu docent Petr Tůma z Univerzity Karlovy: „Vyvarujte se nejasných či obecných zadání. Vyvarujte se zadání, která vyžadují práci se špatně dostupnými nebo špatně zdokumentovanými technologiemi. Vyvarujte se zadání, která předurčují diplomovou práci jako zbytečnou ke slavnostnímu zahození bezprostředně po slavnostním obhájení.“

Hlavní novinky