Přejít na hlavní obsah

Studenti navrhnou řešení problémů města Brna

V soutěži Muniss budou pracovat na projektech zadaných magistrátem.

Vysokoškoláci pracující na reálných projektech zadaných Magistrátem města Brna. To je Meziuniverzitní studentská soutěž (Muniss), která právě vstoupila do svého druhého ročníku. Třicet tři soutěžních týmů, složených ze studentů brněnských univerzit, se utká o možnost uskutečnění svých nápadů.

Studenti si můžou vybrat z nabídky témat týkajících se například sběru odpadu, seniorského bydlení, finanční gramotnosti žáků nebo revitalizace nevyužitých ploch. Na své si tedy přijde každý, od studenta ekonomie nebo pedagogiky přes architekturu až po informatiku. Vybrané práce budou městu k dispozici při tvorbě strategií a koncepcí v řešených oblastech.

Právě vidina možnosti realizace vítězných projektů oslovuje studenty nejvíce. „Oceňuji to, že můžu být u zrodu skutečného projektu. Od soutěže očekávám rozšíření obzorů, kontaktů a především radost při pohledu na to, jak se naše nápady uvedou v život,“ uvedl jeden z účastníků soutěže Lukáš Režňák, student ekonomicko-správní fakulty. Je vedoucím týmu, který zpracovává problematiku cestovního ruchu v Jihomoravském kraji.

V průběhu soutěže, která vyvrcholí na začátku května, čekají na účastníky workshopy a přednášky o jednotlivých soutěžních tématech. Týmoví lídři se například dozvědí, jak efektivně vést lidi a organizovat práci ve skupině. Cenné informace získají studenti také díky návštěvě partnerských zahraničních univerzit během čtyřdenního studijního výjezdu.

Některé projekty z minulých ročníků se podle řešitele projektu Muniss Jana Žáka už skutečně dočkaly realizace. „Některé dílčí nápady z vítězných projektů město zavedlo. Další výsledky práce studentů se postupně implementují. Ve veřejné sféře vše docela trvá, takže si bude potřeba počkat,“ potvrdil Žák.

Jedním z takových plánů je podle něj například položení barevných dlaždic, které by měly turistům ukazovat nejlepší místa na kvalitní vyfocení okolních památek. Právě doba, kterou zabere aplikace studentských projektů do praxe, je největším problémem. Od letošního ročníku očekávají organizátoři konkrétněji zadaná témata, což zvýší šanci na jejich rychlé využití. Jiná témata jsou naopak koncepčnější a hledají cestu, kterou by se město mohlo vydat v dlouhodobém horizontu.

Hlavní novinky