Přejít na hlavní obsah

Brno čeká filmová cesta kolem světa

Filmový festival Cinema Mundi přivede do kina Scala netradiční snímky ze světové produkce. Začíná 26. února.

Hlavní část programu se odehraje v Univerzitním kině Scala.

Filmový festival Cinema Mundi oslaví letos páté narozeniny. Akce začne 26. února a po devět dní bude nabízet snímky z celosvětové produkce, jež se jinak v Česku příliš nevidí. Hlavní část programu se odehraje v Univerzitním kině Scala.

„Zajímavé filmové úlovky máme letos třeba z Nepálu, Saúdské Arábie nebo Egypta. Uvedeme například film Soongava, který je prezentovaný jako vůbec první otevřeně queer film v celých dějinách nepálské kinematografie,“ láká na program dramaturg festivalu Lukáš Skupa.

V programu vůbec mají významné místo snímky, které se svými tématy nevyhýbají společenským, ale také politickým otázkám. „Egyptský snímek Winter of Discontent, který promítneme, se vrací k nedávným politickým nepokojům spojeným s pádem režimu Muhammada Mubáraka,“ říká Skupa, který patří mezi téměř sedm desítek studentů z Masarykovy univerzity, kteří se letos podílejí na chodu festivalu.

O koordinaci spolupráce festivalu se studenty filozofické fakulty se stará Lenka Křivánková. Jak sama říká, zájem o spolupráci mají všichni napříč různými obory. „Studenti filologických oborů překládají titulky k filmům, studenti filmové vědy zase uvedou diváky do kontextu jednotlivých snímků přímo před samotnými projekcemi,“ vysvětluje. Hlavně o titulky se prý vysokoškoláci doslova perou. „Samotné nás mrzí, že nemáme dostatek snímků pro všechny, tím spíš, že vznikající překlady jsou velmi kvalitní,“ doplňuje Křivánková.

Další studenti se zapojují jako redaktoři, budou psát články a dělat rozhovory s festivalovými hosty, připravují diskuse k dopoledním projekcím pro střední školy, stanou se průvodci zahraničních hostů při jejich pobytu na festivalu nebo pomáhají tvořit doprovodný program.
Největší poctou je možnost zasednout v porotě festivalu. „Zástupci kateder, jejichž studenti se do příprav festivalu zapojují nejvíce, tvoří studentskou porotu, která letos již po čtvrté vybere nejlepší film Cinema Mundi,“ říká Křivánková.

Nálepku studentský festival má ale Cinema Mundi nejenom proto, že ho tvoří vysokoškoláci. Letos přibyla v programu i nová filmová sekce, v níž se budou promítat filmy vytvořené právě posluchači univerzit.

„K vidění budou různé krátkometrážní snímky, například hororové filmy z kolekce nazvané Pionýři hororu nebo adaptace knihy Terryho Pratchetta Poslední odměna, kterou osobně uvede režisér Ladislav Plecitý. Promítneme také animovaný film Pandy, který byl oceněn v Cannes,“ komentuje organizátorka studentské sekce Jitka Lanšperková.

Doprovodný program bude i letos bohatý. Pro návštěvníky se chystá například několik koncertů v brněnských klubech. Na festival také přijedou zajímaví hosté z filmové branže. Akce se zúčastní chorvatský režisér Lordan Zafranovič, srbští režiséři Goran Markovič a Srdjan Karanovič nebo i český scenárista Štěpán Hulík, který uvede drama o upálení Jana Palacha Hořící keř.

Snímek o Janu Palachovi Hořící keř.

Hlavní novinky