Přejít na hlavní obsah

Ze závodní tanečnice ředitelkou studentského rádia

Studentské Rádio R nově vede Anna Zdráhalová.

Studentka mediálních studií a žurnalistiky a nová šéfka Rádia R Anna Anna Zdráhalová.

Studentka mediálních studií a žurnalistiky Anna Zdráhalová přišla před rokem a půl do Brna, aniž by tu kohokoliv znala, a už šéfuje největší­mu studentskému rádiu v Česku i na Slovensku. V únoru byla zvolena historicky druhou station manažerkou Radia R, které vysílá z fakulty soci­álních studií.

Jak ses ocitla v Radiu R?
V Brně jsem byla úplně nová. Moje spoluby­dlící dělala bakalářskou práci o studentských rádiích a měla kamarády mezi členy Radia R, do kterého se hned v prvním semestru zapojila. Překvapilo mě, jak moc je na fakultě sociálních studií živo okolo nejrůznějších spolků, a tak jsem se přidala. Nejdřív jsem pořádala akce spojené s rádiem jako event manažerka a poz­ději vedla marketingový tým. Skoro jsem se do­stala do stadia, kdy pro mě bylo rádio přednější než samotná škola. Ale to je pro mě přirozené, vždycky jsem měla nějakou vášeň, které jsem se věnovala naplno.

Co bylo tvojí vášní před rádiem?
Od malička jsem zpívala, hrála na housle a tancovala. Celou střední školu jsem se věnovala závodnímu tanci a ani před maturitou jsem si nedokázala představit, že bych měla vynechat byť jen jediný trénink kvůli učení. Pak jsem ale přišla o tanečního partnera a s tancem jsem po přechodu na vysokou školu skončila. Podivnou prázdnotu, která mi po tanci zůstala, pak vypl­nilo rádio.

Čím tě tolik pohltilo?
Člověk se tam naučí hodně věcí a nemusí jít nutně jenom o vysílání. Po dvou semestrech or­ganizování akcí v rádiu jsem se s jinými přáteli rozhodla uspořádat koncert. Když jsme se radili, co a jak, přesně jsem věděla, kam zavolat a co zajistit. Divili se, jak to všechno vím. A tehdy jsem si uvědomila, že mě to naučilo rádio a že to vlastně nejsou samozřejmé dovednosti. Dalším zlomovým bodem pro mě byla praxe v Mladé frontě Dnes. Tam jsem si uvědomila, že v rádiu panuje neskutečná tvůrčí svoboda, kterou člo­věk jinde už nejspíš nezažije.

Ve výběrovém řízení na nejvyšší pozici v rádiu jsi měla dva soupeře. Proč si myslíš, že nakonec zástupci rádia zvolili tebe?
Mojí vizí bylo zaměřit se na rádio hlavně ze­vnitř. Za poslední rok jsme zlepšili komunikaci navenek, ale uvnitř týmu je hodně co zlepšovat. Chci se věnovat tomu, aby se jednotliví členo­vé stanice rozvíjeli, aby nováčci do party dobře zapadli a všech sto padesát lidí v rádiu spolu umělo komunikovat.

Chystáš nějaké konkrétní změny?
Ano, ale spousta z nich navenek vidět nepů­jde. O čem ale uslyší i lidé mimo rádio, je určitě silentdisco, které chceme zorganizovat v atriu fakulty sociálních studií.

Jsi tanečnice, v rádiu vysíláš pořad zaměřený na český jazyk Czech this out a teď celou stanici povedeš. Kde se vidíš v budoucnu?
Dřív jsem byla přesvědčená o tom, že mě bude živit tanec. Dodnes vedu taneční lekce pro dospě­lé v rodném Zlíně. Ale baví mě i média. V rámci diplomové práce se věnuju mediální výchově. Jako lektorka mediální výchovy dokonce jezdím na střední školy seznamovat studenty s tím, jak fungují média. Snažím se v nich rozvinout kritic­ký odstup od toho, co je v novinách nebo televizi. Ráda bych se tomu věnovala dál. A kdo ví, třeba mě osloví i pozice manažerky.

Hlavní novinky