Přejít na hlavní obsah

Rychločtením na hromady skript

Zkouškové období na dohled a spousta materiálů k přečtení před vámi? Zkuste zefektivnit své čtecí schopnosti.

Zkouškové je na dohled a většina studentů si přeje, aby dokázala tuny skript a odborné literatury přelouskat co možná nejrychleji. Rychlé čtení však často způsobuje, že psanému slovu pořádně neporozumíme a nezapamatujeme si důležitá fakta. Existují ale způsoby, jak číst rychle a přitom si pamatovat.

Rychločtení je technika, díky kterým lidé údajně postupně zvládnou přečíst více znaků v textu najednou a současně se pohybovat plynuleji po řádcích. Text by pak měli být schopní také vstřebávat kvalitněji. Cvičením metody se podle jejích autorů mozek naučí třídit informace, které jsou důležité, a oddělovat je od těch druhořadých.

„Rychlé čtení se mi hodí hlavně u dlouhých textů do školy. Strávím tak čtením daleko míň času,“ chlubí se studentka sociologie Hripsime Zohrabyan. Vyzkoušela kurz s názvem Rozečtise.cz, který je mezi českými studenty čím dál populárnější.

„K rychločtení jsem se dostala díky doporučení od kamaráda. Prvních několik lekcí bylo zadarmo, tak jsem to zkusila. Docela mě to chytlo, možná i proto, že na konci lekce jsem hned viděla svůj výsledek, což mě motivovalo jít dál. Za každou lekcí jsem také sledovala, jak se rychlost mého čtení zvyšuje. Aplikace ale kladla důraz i na pochopení, musela jsem se hodně soustředit,“ vysvětluje Zohrabyan fungování kurzu. „Taky si myslím, že je to hezká položka do životopisu, protože ukazuje, že člověk pracuje na sebezdokonalování,“ dodává.

Rozečtise.cz je původní český projekt, který vznikl v roce 2012. Kořeny rychločtení v Česku ale sahají až do 80. let minulého století, kdy jej zpopularizoval David Gruber. Jeho kurzy rychločtení tehdy vycházely i v jednom z nejčtenějších československých časopisů Mladý svět.

Přestože autoři kurzu uvádějí, že osvojení techniky rychlého čtení je lehce zvládnutelné, je třeba se mu skutečně věnovat pravidelně, aby mělo výsledek. „Chce to trénovat aspoň hodinu denně a víc a tolik času jsem zkrátka neměla,“ říká studentka psychologie Zuzana Tomášková, která rychločtení také vyzkoušela, ale nezůstala u něj.

I ona ale přiznává, že na fungování techniky rychlého čtení skutečně něco je. „Když jsem ale rychločtení zkoušela, měla jsem tendenci číst rychleji i beletrii. A to jsem si pak moc neužívala,“ svěřuje se Tomášková se smíchem.

Hlavní novinky