Přejít na hlavní obsah

Jak předcházet ztrátě dat

Několik užitečných tipů, jak si ušetřit nervy, když vám třeba shoří disk s diplomkou.

Shoření disku není něco, čemu by se dalo předejít. Pojistit se můžete jen zálohováním.

Říká se, že se uživatelé počítačů dělí na dvě skupiny: Ti, kteří ještě nepřišli o data, a ti, kteří už zálohují. Staňte se členy druhé skupiny, aniž byste se museli náhle rozloučit s obsahem svého disku.

To se vám takhle jednou znehybní kurzor myši, a když se po pár neúspěšných kombinacích Ctrl+Alt+Del odhodláte k tvrdému restartu, deset minut koukáte do černé obrazovky. „Asi ti odešel disk,“ odhaduje diagnózu váš osobní informatik po pár marných pokusech o resuscitaci. A vy můžete začít sčítat škody. Mně to naštěstí stálo „jen“ pár fotoalb.

Chcete-li předejít datové katastrofě, pak je nutné důležitým souborům pořídit záložní dvojče. Odborníci na zálohu dat uvádí pravidlo 3-2-1, tedy mít data uložena alespoň třikrát za použití dvou různých technologií, přičemž jedna kopie by se měla nacházet mimo domov. Možností, kam ukládat kopie důležitých dat, máte rovnou několik, ať už využijete externí disky, CDčka nebo DVDčka (fanoušci retra možná i diskety) nebo čím dál populárnější cloudová úložiště.

Asi není nutné si vytvářet neprůstřelnou zásobu kopií těch souborů, které si během pár vteřin znovu stáhnete z internetu. Zálohu si však rozhodně zaslouží dokumenty a média vaší vlastní výroby, ať už jde o fotky, domácí úkoly, rozepsanou sbírku vlastní poezie nebo rozpracované projekty do práce. Je také rozumné myslet na zadní datová vrátka třeba u studijních materiálů, byť vám v ISu daný předmět svítí veselou zelenou barvou. Před státnicemi se vám budou hodit a také z vás mohou udělat hrdinu před mladšími spolužáky.

Obzvlášť bezpečně si však počínejte v případě diplomky. Závada na disku nebude čekat na dobu, až se rozhodnete svůj stařičký počítač vyměnit za mladší a výkonnější model, ani vás nemusí varovat žádnými nápadnými signály. A ano, může vás potkat i v den, kdy se rozhodnete svoji práci tisknout. Pokud se vám tyto obavy zdají zbytečně paranoidní, investujte aspoň do flashky a pravidelně si na ni kopii svého akademického díla ukládejte. Právě závěrečné práce jsou ale žhavými kandidáty na použití zmíněného číselného pravidla a s počtem kopií v tomto případě zbytečně nešetřete.

Na fotky, videa, případně další média pravděpodobně nejlépe využijete externí disky, kde na malém fyzickém prostoru a v příznivém poměru cena/výkon můžete rychle uložit velké množství dat. Fotografické vzpomínky uchováte, alespoň v nižší kvalitě, i na photosharingových portálech, jako je třeba české rajče.net, Picasa od Googlu nebo například Flickr. Myslete ale na nastavení soukromí jednotlivých alb, pokud nechcete třeba své fotky v plavkách vystavovat celému internetu.

Vzhůru s daty do oblak!
Princip cloudových úložišť spočívá v tom, že soubory neukládáte na pevný disk, ale posíláte je na vzdálený disk, ke kterému máte přístup online. Výhodou cloudu je to, že se k požadovaným souborům dostanete odkudkoliv, kde se připojíte na internet, a také je relativně imunní vůči fyzickým ztrátám nebo poškození disku (pokud tedy nemáte uložené heslo v prohlížeči a váš počítač se nedostane do nesprávných rukou). Na druhou stranu je u cloudu rozhodně vyšší riziko, že se k vašim datům dostane někdo neoprávněný, než když si je budete uchovávat na disku v zamčeném šuplíku.

Cloudových úložišť existuje celá řada. Na disku OneDrive, který je také jedním z výchozích úložišť v systému Windows 8, najdete slušných 15 gigabytů. Oblíbené cloudové úložiště Dropbox nabízí pro začátek 2 gigabyty zdarma. V obou případech si samozřejmě můžete prostor na virtuálních discích dokoupit, pokud byste si přes cloud chtěli zálohovat třeba fotky v plném rozlišení. Snadno dostupný je i Google Drive s kapacitou 15 gigabytů, pokud navíc dokument vytvoříte přímo v aplikaci Google dokumentů, můžete jej také online editovat (a nemusíte na to být ani sami, dokumenty lze jednoduše sdílet třeba se spolužáky, s nimiž pracujete na týmovém projektu). Uživatelé elektroniky od společnosti Apple pak mohou využít iCloud, který jim umožní synchronizovat data pro všechny iZařízení.

Pro krátkodobou zálohu dat můžete využít i Úschovny na ISu, uložené soubory ale po měsíci zmizí. Na druhou stranu, kde jinde dostanete 10 giga jen tak za zásluhy (tedy za úspěšně vykonané přijímačky)?

Pokud se obáváte zneužití, pak je na místě data, která ukládáte do cloudových úložišť, šifrovat. Tipy na kryptovacích programy najdete třeba tady. Nutnou bezpečnostní podmínkou je samozřejmě dostatečně silné heslo. Tipy, jak na něj, sepsali například členové bezpečnostního týmu Masarykovy univerzity.

Kdyby bylo opravdu nejhůř a černá datová díra pohltila i váš počítač, můžete zkusit na internetu najít nějakého dobrodince, který se vám pokusí vytoužená data z poškozeného disku dostat. Připravte se ale, že částka, kterou bude zachránce za své služby požadovat, bude začínat na čtyřech cifrách.

Hlavní novinky