Přejít na hlavní obsah

Pulsy dávají život seminárkám

Studenti filozofické fakulty založili literárněvědný časopis, který vydává kvalitní práce vysokoškoláků.

Šéfredaktor Pulsů Zdeněk Ježek.

Nový literárněvědný časopis Pulsy vznikl z podnětu magisterských studentů a doktorandů na ústavu české literatury a knihovnictví na filozofické fakultě. Hlavní pohnutkou k jeho založení byla snaha oživit studentské práce – nejenom seminární, ale i recenzní či literární – které po odevzdání ve škole často neprávem zapadají prachem.

„Na univerzitě obecně, a na filozofické fakultě zvláště, vzniká velké množství studentských prací, které většinou nemají další využití. A je to trochu škoda. My bychom jim proto chtěli dát jakýsi druhý život,“ objasňuje vedoucí redakce a jeden ze zakladatelů časopisu Zdeněk Ježek.

Pulsy by tak měly být místem, kde se studenti postupně oťukávají se světem publikování odborných textů. „Vycházeli jsme z toho, že když člověk studuje, nemá většinou možnost publikovat ve velkých zavedených časopisech. Cílem tedy bylo vytvořit platformu, kde budou moci otiskovat své první texty, ať už odborné, nebo i recenze literárních děl,“ říká Ježek.

Redakci časopisu tvoří doktorští a magisterští studenti ústavu, kteří dohlížejí na vydávané články. Časem by se spolupráce mohla rozšířit i na jiné literární obory a možná i mimo filozofickou fakultu.

Ačkoliv časopis vychází především na webu, nedávno jeho zakladatelé uvedli i první tištěné číslo. „Pulsy jsou primárně on-line časopisem, jehož těžištěm jsou právě průběžně zveřejňované studentské texty. Rozhodli jsme ale také tisknout. První papírové číslo vzniklo při příležitosti výročí narození brněnského literárního teoretika a kritika Olega Suse, druhé, které vyjde v listopadu, bude věnováno polemikám v literatuře,“ nastiňuje Ježek.

Podobně jako první číslo, bude mít i to druhé svou vernisáž v některé z brněnských kaváren. Dále by tištěné Pulsy měly vycházet jednou za semestr.

Časopis je ryze studentský – starají se o něj studenti a je určen pro studenty, kteří se zajímají o literaturu. Ambice redakce ale sahají dál. „Naše tištěná čísla jsou určena nejen studentům, ale i odborné veřejnosti. Obsahují kvalitní literárněvědné studie a články, které mohou směle konkurovat zavedeným odborným periodikům,“ věří editorka rubriky Studentské práce Lucie Štěrbová.

Redakce věří, že si nový časopis najde své čtenáře. „Literární noviny měly v šedesátých letech více než sto tisíc čtenářů, tak už je načase, aby je někdo překonal,“ dodává s nadsázkou Ježek.

Hlavní novinky