Přejít na hlavní obsah

Kariérní centrum hledá inspiraci v USA

Jak se ještě lépe starat o studenty konzultovalo centrum na prestižních amerických univerzitách.

Kampusy amerických univerzit jako je Stanford, jsou v podstatě města ve městech.

„Jestliže jsem viděl dál než ostatní, bylo to proto, že jsem stál na ramenou obrů,“ řekl Isaac Newton. České kariérní poradenství zatím dál než ostatní nevidí. Naštěstí jsou tu ramena, na něž si může stoupnout.

„Hledali jsme inspiraci v evropských a amerických kariérních centrech,“ vysvětluje Radoslav Pittner, manažer kariérního poradenství z Kariérního centra MU. „Americké modely jsou starší, rozvinutější a přibližují se tomu, co bychom chtěli dělat my. Proto jsme se je rozhodli prohlédnout z blízka.“

Už dříve navštívil kariérní centra na třech univerzitách v Rakousku. Teď bylo na čase vydat se trochu dál. Na konci října vyrazil Radoslav Pittner se svojí kolegyní Eliškou Gončarovou do Spojených států. Vstoupili do úplně nového světa.

„Americké univerzity, to je něco jiného, než na co jsme zvyklí z Čech,“ vzpomíná Radoslav. „Možná jste už slyšeli o jejich kampusech. Kdo to ale neviděl na vlastní oči, ten si to stejně nedokáže představit,“ dodává.

Americký kampus, to je v podstatě město ve městě. Rozprostírá se na ploše, která by začínala u fakulty sociálních studií a končila za právnickou fakultou. V jeho srdci leží obrovský studentský dům, v němž sídlí studentské spolky. V kampusu narazíte na studentské restaurace, obrovskou knihovnu, sportoviště, všechno, co můžete potřebovat.

Radoslav s Eliškou navštívili sedm univerzit, soukromých i státních, a projeli USA od západního pobřeží až po východní. Začali na univerzitě v New Yorku, pokračovali do Stanfordu a Berkeley v Kalifornii, potom se přesunuli do tří státních univerzit na Floridě a cestu uzavřeli na Yale v Connecticutu.

„Američtí studenti jsou na svoji školu hrdí,“ vysvětluje Radoslav. Nejvíce je to vidět u studentů z Yale. Na 80 procent z nich si našlo práci s pomocí některého z absolventů školy. Zaměstnavatelé to vnímají podobně podle pravidla: Vystudoval jsem Yale, chci absolventy z Yale.

Jinak ale američtí studenti řeší to samé co čeští. Jakou práci si najdu? Bude v oboru? Bude mě bavit? Uživí mě? Hodně z nich buď neví, co chce, nebo neví, jak toho dosáhnout. Navíc zrovna jako je tomu v Česku, i v Americe platí, že studenti s humanitním vzděláním se hůře uplatňují v praxi.

Situace amerických studentů je o to horší, že si za vzdělání musí platit nemalé peníze – v přepočtu miliony korun. Proto dělají kariérní centra v USA pro studenty první poslední. A proto se od nich můžeme tolik naučit.

„Přednesli jsme jim svoje plány do budoucna a oni nám k nim dali své připomínky. V Kariérním centru Masarykovy univerzity tak začíná nová etapa. Ještě před sebou ale máme dlouhou cestu,“ vysvětluje Radoslav.

Hlavní novinky