Přejít na hlavní obsah

Personalista je jenom člověk. Zkuste se mu zalíbit

Tipy z Kariérního centra Masarykovy univerzity.

Při osobním pohovoru musíte udělat dojem.

4. díl seriálu: Kariérní centrum MU radí

Pokud personalistu zaujal váš motivační dopis a životopis, postupujete k přijímacímu pohovoru. Tady se teprve ukáže, co ve vás vězí. Anebo ne?

Přijímací pohovor je ve skutečnosti jenom o tom, jak se umíte prezentovat a jaký dojem na personalistu uděláte. Koneckonců i personalista je jenom člověk.

Papír skryje to, co tělo ukrýt nedokáže. Nervozitu. Proto bývá přijímací pohovor pro většinu lidí zkouškou ohněm. Dá se na něj ale připravit. Pročtěte si, jaké otázky se na pohovorech obvykle objevují, a předem si na ně odpovězte dopředu odpovězte, ať nevaříte z vody. Zjistěte si také co nejvíce informací o firmě a o pozici, na niž se hlásíte.

„Mnoho uchazečů na otázky týkající se naší společnosti neumí odpovědět,“ prozradila personalistka Radka Švejnohová z EmbedIT. „Z toho je vidět, že jejich motivace pracovat právě u nás není největší.“

Zaměstnavatelé přitom hledají hlavně motivované lidi, kteří budou firmě věrní a jen tak ji neopustí. Proč by měli zaškolovat někoho, kdo jim za rok nebo ještě dřív odejde ke konkurenci?

Večer před pohovorem relaxujte. Ráno si dejte čas na přípravu. Hezky se oblečte a navoňte. Snažte se vypadat elegantně. Vezměte si s sebou kopii svého životopisu a všechny další dokumenty, které by po vás personalista mohl chtít (například své portfolio).

Na místo dorazte včas, třeba i chvíli předem. Tu můžete využít tak, že se projdete kolem. Na místě nikdy nepropadněte trudomyslnosti. Raději se pusťte do řeči se sekretářkou nebo ostatními kandidáty – rozmluvíte se a uvolníte. Pokud máte strach, pusťte si do uší motivační písničku.

Snažte se působit mile a sebevědomě. Prokažte, že máte zájem ve firmě pracovat, ale zároveň dejte najevo svoji cenu. Zajímejte se o svoji budoucí práci a pokládejte otázky.

„Nikdo se neptá na svého budoucího šéfa! Na to, jaký je a jak pracuje s týmem,“ diví se Radka Švejnohová.

Komunikaci musíte trénovat. V rámci JobAcademy kurzů Kariérního centra MU dostanete šanci se v ní výrazně zlepšit.

>> hlaste se přes www.jobacademy.cz

Více se dočte v dalších dílech seriálu:

1. díl: Cesta za zaměstnáním začíná u poznání sebe sama

2. díl: Firmy hledají všestranně rozvinuté zaměstnance

3. díl: Ukažte zaměstnavateli, co skutečně umíte

4. díl: Personalista je jenom člověk, zkuste se mu zalíbit

5. díl: Nebojte se neplacených praxí

Hlavní novinky