Přejít na hlavní obsah

Firmy hledají všestranně rozvinuté zaměstnance

Kariérní centrum radí, jak získat dobrou práci.

2. díl seriálu: Kariérní centrum MU radí

K získání dobré práce vám perfektní odborné znalosti nestačí. Zaměstnavatelé dnes chtějí mnohem víc. Budou se zajímat o tři druhy dovedností – odborné, obecné a měkké.

I když jste skvělý student, jasná jednička svého ročníku, může se stát, že svou vysněnou práci nezískáte hned napoprvé. Zaměstnavatele totiž bude více než vaše známky zajímat, jakými kompetencemi disponujete. Ilustrátora se zeptají, zda je schopný vybrat a připravit pracovní materiály podle zvolené výtvarné techniky. Po archeologovi budou chtít, aby dokázal koordinovat ochranu a prezentaci nalezišť. A manažer projektu zase musí zvládnout finanční řízení projektu. Všichni tři toho ale musí umět mnohem víc.

Většina firem hledá všestranně rozvinuté lidi, kteří nejen rozumí svému oboru, ale stanou se také součástí pracovního kolektivu, přizpůsobí se měnícímu prostředí a dokážou splnit úkoly nad rámec svých povinností. Jedná se tedy o dovednosti, které byste měli mít. Můžeme si je rozdělit do tří kategorií.

Odborné dovednosti jsou ty, které získáte specifickým studiem a jejich vlastnictví potvrdíte úspěšným složením zkoušky (státnice, advokátní zkoušky atd.).

Mezi obecné dovednosti patří například řízení auta, práce s počítačem nebo komunikace v cizích jazycích.

Konečně měkké kompetence – leadership, time management, kreativita a mnoho dalších – jsou už velice specifické. Jsou to vlastně vaše vlastnosti, které ukazují, jak budete pracovat: zda si dokážete zorganizovat čas, budete svědomitě plnit pracovní úkoly, dobře vycházet se svými kolegy a zákazníky. Občas mohou být měkké kompetence důležitější než odborné znalosti. Mnoho firem si chce své zaměstnance vyškolit samo.

Pro každé povolání jsou relevantní jiné dovednosti. Například pro farmaceuta je nejdůležitější, že perfektně rozumí léčivům (odborná dovednost). Kurýr zase musí být výborný řidič (obecná dovednost). A PR specialista by měl mít skvělé komunikační schopnosti (měkká dovednost).

Chcete vědět, jaké dovednosti jsou důležité pro vaše povolání? Podívejte se na stránku www.istp.cz, kde jsou zpracovány typové profily většiny povolání.

Pokud ještě nemáte představu, co byste chtěli dělat a které dovednosti rozvíjet, můžete využít služeb Kariérního centra Masarykovy univerzity. V rámci kurzů PROFI dostanete příležitost vyplnit si psychologické testy. Ty vám pomohou pochopit vaše silné stránky a slabiny a napoví vám, jaké povolání by pro vás mohlo být to pravé. Své výsledky budete konzultovat s psychology a s jejich pomocí si vytvoříte i vlastní kariérní plán.

>> www.jobacademy.cz

Více se dočte v dalších dílech seriálu:

1. díl: Cesta za zaměstnáním začíná u poznání sebe sama

2. díl: Firmy hledají všestranně rozvinuté zaměstnance

3. díl: Ukažte zaměstnavateli, co skutečně umíte

4. díl: Personalista je jenom člověk, zkuste se mu zalíbit

5. díl: Nebojte se neplacených praxí

Hlavní novinky