Přejít na hlavní obsah

Nebojte se neplacených praxí

Kariérní centrum Masarykovy univerzity radí.

5. díl seriálu: Kariérní centrum MU radí

Personalisté si cení lidí s praxí. Praxe ukazuje, že potenciální zaměstnanec má více než jen teoretické znalosti. Naznačuje, že se během studií snažil získat i praktické dovednosti. Je dobré absolvovat ji během studia. Až bude vysoká škola za vámi, budete už přece potřebovat práci.

Praxe zvyšuje vaše šance na to, aby vás zaměstnavatel pozval k přijímacímu pohovoru. Jednoduše řečeno – dobře se v životopise vyjímá. Díky ní můžete získat celou řadu užitečných kontaktů v oboru. Není ale praxe jako praxe. Záleží na tom, jak je pro pozici, na niž se hlásíte, relevantní. Stáž v lokálních novinách vám příliš nepomůže, pokud se budete hlásit na místo účetního.

Až si budete vybírat praxi, pamatujte na to, co byste chtěli v budoucnu dělat. Nebojte se vyzkoušet i neplacenou praxi – v budoucnu se vám to mnohonásobně vrátí. To, co jste se naučili ve školních lavicích, budete moci konečně využít – a nejspíš se naučíte i mnoho nového. Při výběru praxe, případně pracovní stáže, mějte na paměti tři věci: náplň práce, pracovní prostředí, renomé firmy.

V životopise byste měli krátce vysvětlit, co jste na praxi dělali. Jenom tak se může personalista dozvědět, s čím máte zkušenosti. Uvažujte tedy o tom, jak vám náplň praxe pomůže při hledání budoucího zaměstnání.

Vybrat si příjemné pracovní prostředí je také důležité. Jinak se pro vás praxe může stát trápením – o to větším, že za něj nedostanete zaplaceno.

A renomé? Místo s dobrou pověstí vyvolává dojem, že jste se toho naučili více.

Více se dočte v dalších dílech seriálu:

1. díl: Cesta za zaměstnáním začíná u poznání sebe sama

2. díl: Firmy hledají všestranně rozvinuté zaměstnance

3. díl: Ukažte zaměstnavateli, co skutečně umíte

4. díl: Personalista je jenom člověk, zkuste se mu zalíbit

5. díl: Nebojte se neplacených praxí

6. díl: Kde hledat praxi

Hlavní novinky