Přejít na hlavní obsah

Vzdělávat se v létě? Nejlépe neformálně a v zahraničí

Krátkodobé kurzy pod záštitou programu Erasmus+ organizuje Be international.

Přestože začínají prázdniny a řada studentů nechce pár týdnů o vzdělávání ani slyšet, mnozí z nich vyrážejí v létě do zahraničí na krátkodobý 7 až 10denní neformální vzdělávací kurz pořádaný programem Evropské unie Erasmus+. Ubytování, strava i cestovné jsou zdarma.

Nečekejte ale žádné lavice, učebnice nebo zdlouhavé výklady vyučujících. Neformální vzdělávání vypadá úplně jinak. Cílem podobných projektů je rozvíjet osobnost, kreativitu a také občanskou angažovanost. „Projekty jsou také často o mezikulturním poznávání, boření stereotypů a práci ve skupině,“ vysvětluje Filip Gábor z neziskové organizace Be International organizující zahraniční výjezdy.

Na kurzu jsou sice dva lektoři, ale hlavní roli mají účastníci. „Žádné přednášky, žádné zkoušení. Celý týden je plný her, workshopů a skupinových projektů. Mnozí ani nepostřehnou, že se učí něco nového,“ dodává Gábor.

Vloni na jaře se jednoho z projektů Be International zúčastnil Tomáš Lupínek, student žurnalistiky a teorie a dějin filmu a audiovizuální kultury. „Na projektu Cycle up o recyklaci materiálů jsem poznal spoustu zajímavých lidí z celé Evropy, kontakty se mi v budoucnu určitě budou hodit. Je fajn, když se na jednom místě setká tolik lidí, které zajímá společné téma,“ říká Lupínek.

Letos na kurz vyráží i čerstvá absolventka filozofické fakulty Dagmar Husárová. „V půlce července mířím do Dánska, na sedmidenní projekt Sound Exchange, kde se budeme spolu s 30 lidmi z šesti různých zemí učit novým přístupům v práci se zvukem a zvukovým sdělením. Druhá část kurzu bude v srpnu pokračovat v Gruzii,“ říká Husárová, moderátorka studentského Rádia R.

Další výzvy na webu
Nezisková organizace Be International, jejíž jádro tvoří hlavně studenti a absolventi fakulty sociálních studií, pořádá v létě několik kurzů na různorodá témata. Stačí vyplnit přihlášku, uspět ve výběrovém řízení a v létě můžete odcestovat třeba na Kavkaz, do Estonska nebo do Chorvatska. Seznam projektů najdete na jejich webu nebo na facebookové události Zažij léto s Be International – Vyjeď na projekt, kde budou v průběhu léta přibývat další výjezdy.

Kromě krátkodobých pobytů mají lidé ve věku od 18 do 30 let možnost vyjet i na dlouhodobější projekty, například na Evropskou dobrovolnou službu, která trvá až 12 měsíců. „Účastníci mají hrazené ubytování, 90 procent cestovného, také dostávají kapesné. Já sám díky EDS strávím léto v Gruzii, kde budu spolupracovat na vytváření USE-IT mapy pro Tbilisi,“ popisuje Gábor.

Be International však není jedinou českou organizací, přes kterou se dá na podobné projekty vyjet. Najít si vhodný kurz můžete třeba u Evropského centra mládeže Břeclav, Tmelníku, Together Czech Republic, Libereckého občanského sdružení LOS nebo u Brno connected.

Hlavní novinky