Přejít na hlavní obsah

Procházky Brnem: Objevte Kamenku a Červený kopec

Trávíte léto v moravské metropoli? Vyrazte na procházky s naším novým seriálem.

Když se vydáte po mostě přes řeku Svratku z ulice Poříčí (od pedagogické fakulty) a vyrazíte doprava po cyklostezce kolem Výstaviště směrem k přírodnímu koupališti Riviéra, zpozorujete po chvíli zajímavý jev. Kolem vás najednou začne ubývat klasických mohutných rodinných domů, až zmizí úplně a ve svahu vlevo nad vámi je postupně nahradí malé chatrné domky. Po chvíli zahnete doleva do jednoho nenápadného údolí a jste tam – vítejte v Kamenné kolonii.

Tato brněnská čtvrt byla vystavěna načerno v místech vytěženého kamenolomu ve dvacátých letech 20. století, ve spěchu a svépomocí, aby měli místní dělníci kam složit hlavu. Pokud se ale vydáte do úzkých dlážděných uliček, všimnete si, že dnes ráz čtvrtě rozhodně nepřipomíná dělnickou osadu. Svou adresu si zde často totiž volí umělci či originální řemeslníci. Malované fasády tak střídají do oken vystavená umělecká díla a rukodělné výrobky.

Pokud vás zajímá, co jsou doopravdy zač místní obyvatelé, zamiřte stoprocentně do Duckbaru. Ten si sice velikostí nezadá s leckterým ze sousedních miniaturních domků, na akcích všeho druhu ale dokazuje, že pojme téměř neomezené množství lidí a obsluha vše zvládne ještě s úsměvem. Atmosféra je v takových chvílích dalece vzdálená kterékoliv z tuctových hospod v centru města. Často nechybí živá hudba a příjemné diskuse doplněné o cinkání pivních sklenic na dřevěných lavicích s výhledem na brněnské panorama.

Ostatně Kamenka, jak se tomuto místu v Brně říká, a její okolí jsou často startovní čárou nejenom milovníků klidných procházek či pohodových večerních akcí, ale také cyklistů a běžců. Ti si totiž trasu přes zalesněný Červený kopec, k parku u pavilonu Antropos a dál směrem na Prigl (přehradu) doslova zamilovali. Přestože si někdy připadáte jako na běžecké dálnici, nedá se místu upřít, že je zkrátka ideální pro aktivní oddech. Nadšencům skupinového běhání je pak třeba doporučit, aby se přihlásili na některý z mnoha (nejen nočních) závodů vedoucích právě po této trase.

Pokud se na Brno rádi díváte z různých úhlů a výšin, vydejte se ještě strměji nad bývalou dělnickou kolonii: vyšplhejte na vrchol Červeného kopce. Připravte se ale na architektonický šok – drobné stavby se sedlovými střechami střídají moderní sídla s vysokými ploty. Ty vás ale nakonec navedou zpět k lesíku s nejlepšími výhledy na moravskou metropoli i samotnou Kamenku s drobnými stavbami a uzounkými uličkami.

A tip závěrem? Pokud si chcete vychutnat uvolněnou a dobrosrdečnou atmosféru Kamenné kolonie se vším všudy, vyrazte tam na některý z jarmarků, festiválků či koncertů. Od jara do podzimu je nemůžete minout.

Hlavní novinky