Přejít na hlavní obsah

Procházky Brnem: Objevte Hádecké lomy a pomník S. K. Neumanna

Na severovýchodním okraji Brna se skrývá výletnický klenot - Hády. 

Netradiční výhled na Brno a krásná příroda na dosah ruky.

Věděli jste, že autobusem přímo z centra Brna se za pár desítek minut dostanete až k rozsáhlému lomu s částečně zatopeným dnem? Kdo nevěří, ať vyzkouší na vlastní kůži. Stačí nasednout třeba na bus číslo 82 a vyrazit na zastávku Velká Klajdovka (což je název blízké přírodní památky). Kromě toho, že už z ní samotné se vám naskytne krásný výhled na Brno, o daleko pestřejší byste se ochudili, kdybyste se nevydali kolem místního hotelu dál po žluté značce směrem k bývalému lomu.

Vápencový lom o výšce úctyhodných osmdesáti metrů je vykousnutý do rozlehlého kopce s názvem Hády, pocházejícím z německého Heide (planina), a leží čtvrthodinku pohodové chůze od zastávky hromadné dopravy.

Vápencový lom o výšce úctyhodných osmdesáti metrů je vykousnutý do rozlehlého kopce s názvem Hády.

Kromě panoramatu moravské metropole nabízí zajímavou ukázku fauny i flóry – botanici a zoologové i ostatní milovníci přírody si tady přijdou na své. Ne nadarmo je proto Hádecká planinka se svým okolím zahrnuta do CHKO Moravský kras. Místní vzácné stepní a lesostepní porosty ale bohužel výrazně poškodila těžba vápence ukončená až v roce 1997. Tyrkysová jezírka v Růženině Lomu s chráněnými živočichy se navíc stala oblíbeným přírodním koupalištěm (vyhledávaným zejména naturisty), což k rozvoji vzácných druhů také zrovna nepřispívá.

Zalesněný hádecký vrch skýtá další možnosti pro pokračování krátkého výletu, na který jste si před chvílí sotva odskočili: stačí přezout letní žabky za malinko pevnější obuv a vyrazit dál po žluté turistické značce k vysílači na samém vrcholku kopce a odtud pokračoval dál do okolní přírody a třeba i do Lamacentra, které chová exotické alpaky a ovce.

Jedním z oblíbených cílů je nedaleká vyhlídka Šumbera, kterou rád navštěvoval také novinář a básník S. K. Neumann. Odměnou za pár našlapaných kilometrů vám bude dokonce pomník s citací z jedné z jeho sbírek.

Pokračovat ještě můžete ke středověké zřícenině hradu Obřany (slovo zřícenina je zde skutečně na místě – rozhodně nečekejte zapomenutý hrad) nebo ke známé Muchově boudě, která nejenom v parných dnech poskytne občerstvení vyčerpaným turistům.

Procházkou zpět podél vody se nakonec dostanete až do oblíbeného Mariánského údolí, odkud už vás pohodlně brněnská MHD odveze zpátky do ruchu moravského metropole.

Hlavní novinky