Přejít na hlavní obsah

Návod k přežití prvního semestru

Rady a tipy pro ty, které čeká prvák na Masarykově univerzitě. A praktický harmonogram pro všechny.

Pokud se po chodbách své fakulty pohybujete s mírnou nejistotou a při klikání v ISu se vám ještě třese ruka, následující řádky jsou určené právě vám. Zřejmě jste totiž v prvním semestru, a to by se vám pomohlo hodit pár našich tipů.

Skamaraďte se s ISem
Do kontaktu jste s ním už přijít museli, teď je čas se s ním skutečně spřátelit. Může vás to stát hodně sil, ale je to nutné. Studenti, kteří berou IS jako postavu z hororového filmu nebo jeho existenci nepovažují za hodnou povšimnutí, si říkají o problémy. Pokud tápete, v sekci Nápověda klikněte hned na první odkaz Začínáme s is.muni.cz jako studenti, kde se dozvíte v zásadě vše, co potřebujete vědět k přežití. V Nápovědě taky najdete pěkný výklad Studijního a zkušebního řádu. Hodí se ho znát, abyste věděli, co vás čeká a nemine, abyste během studia na něco nezapomněli. A ještě jeden tip. Pokud se vám nelíbí, jak IS vypadá, přizpůsobte si jeho vzhled v sekci Design.

Kontrolujte si počet kreditů
Tohle by měla být v září vaše starost číslo jedna. Pro postup do jarního semestru potřebujete mít v kapse nejméně 20 kreditů. Pro úspěšné zakončení bakalářského studia je pak potřeba minimálně 180, u pětiletých magisterských oborů 300 kreditů. Jak si asi sami umíte spočítat, když si budete zapisovat jen 20 za semestr, určitě vám to stačit nebude. Kromě toho je dobré mít nějakou rezervu, když něco nezvládnete, a navíc není na škodu nahnat si více kreditů v prvních semestrech, abyste měli na závěr čas na diplomku nebo vyrazit na Erasmus+, případně chodit na praxi. A nezapomeňte na povinný tělocvik, protahovat kvůli němu studium nebo ho řešit v posledních semestrech studia není zrovna příjemné.

Zažádejte si o ubytovací stipendium
V ISu najdete i sekci Stipendia, kde můžete každý semestr zažádat o ubytovací nebo sociální stipendium. Na ubytovací stipendium máte nárok, jenom když máte trvalé bydliště mimo Brno a prezenčně studujete ve svém prvním studiu na vysoké škole. Výše stipendia se pohybuje kolem tří tisíc korun, což je částka, která rozhodně potěší, a je škoda o ni přijít kvůli zapomnětlivosti.

Choďte do knihoven a do CPS
Zaregistrujte se ve fakultní knihovně. Je dost možné, že tam budete trávit hodně času psaním různých prací nebo čtením povinné literatury. Každá knihovna má počítače, u kterých můžete v klidu nerušeně pracovat, což se na privátě nebo na kolejích ne vždycky daří. Nemusíte se ale omezovat jen na svoji domovskou bibliotéku, využívat můžete knihovny všech fakult, což se hodí zejména v okamžiku, kdy je nějaká kniha u vás na fakultě nedostupná. Pro práci na počítači můžete využívat taky Celouniverzitní počítačovou studovnu (CPS), která se nachází na Komenského náměstí v bývalé budově lékařské fakulty a je otevřena 24/7. Jenom si nezapomeňte ISIC, bez něj se tam nedostanete.

Využívejte elektronické informační zdroje
Zdaleka ne všechnu literaturu najdete fyzicky v knihovně. Naučte se proto brzy zacházet s elektronickými informačními zdroji. O co jde? Jedná se o nejrůznější databáze velkých vydavatelství, do nichž máte jako studenti Masarykovy univerzity přístup zdarma. Kompletní seznam zdrojů a tipy, jak je používat, najdete na webu ezdroje.muni.cz. Databáze jsou dostupné jenom z počítačů, které mají IP adresu Masarykovy univerzity, tedy z přístrojů na fakultách nebo na kolejích. Pokud se chcete připojit z počítačů mimo síť MU, řiďte se instrukcemi, které najdete na www.ezdroje.muni.cz/vzdaleny_pristup/.

Nebojte se zkouškového
Většina z vás se určitě modlí za to, aby první zkouškové nikdy nepřišlo, bohužel se mu ale nedá vyhnout. Každé zkouškové začíná zápočtovým týdnem, ve kterém se často odevzdávají seminární práce, skládají zápočty a někdy můžete využít předtermíny a absolvovat některé zkoušky v předstihu. Na zkoušky se přihlašuje v ISu v sekci Student-Zkoušky. U každého poprvé zapsaného předmětu máte nárok na jeden řádný a dva opravné termíny. Pokud neuspějete, předmět se vám automaticky znovu zaregistruje v nejbližším termínu, kdy je vypsán. Pak už máte nárok jen na jeden řádný a jeden opravný termín. Během zkouškového, které trvá přibližně měsíc a půl, se nekoná výuka. Ale pozor, ve zkouškovém se podávají žádosti o zápis do příštího semestru a registrují se předměty. Jako kdyby toho nebylo málo, že?

Žijte!
Vysoká škola, to není jenom učení. A hlavně když studujete ve městě, jako je Brno, kde se pořád něco děje. Festivaly, koncerty, workshopy, výstavy, divadelní představení – opravdu je co zažít. Navštivte i Univerzitní kino Scala, kam můžete zaskočit třeba na tajemný event Scala naslepo – dopředu nevíte, co se bude hrát, a platíte až po filmu, pokud jste byli spokojení. V Brně je taky spousta míst, kam se dá vyrazit na procházku nebo posedět s kamarády. Petrov nebo Špilberk, parky v Lužánkách nebo na Kraví hoře, desítky kaváren a studentských hospod. Brno si musíte užít.

>> 20 věcí, které z vás udělají Brňáka

Hlavní novinky