Přejít na hlavní obsah

Člověk je průměrem svých pěti nejbližších lidí

Specialista na informační dovednosti Dušan Vystrčil poradí na veletrhu Jobchallenge, jak být produktivní.

Dennodenně jsme zaplaveni informacemi. To má mnoho výhod, ale také strastí. Je potřeba účinně filtrovat. Právě touto problematikou se zabývá Dušan Vystrčil, lektor a mentor ve vzdělávací organizaci Mimoškolu.cz a student Ekonomicko-správní fakulty MU. Specializuje na téma informačních dovedností a osobní produktivity a tom všem bude mluvit ve středu 11. listopadu na veletrhu pracovních příležitostí JobChallenge 2015.

Jaké dovednosti jsou podle vás pro studenty a absolventy stěžejní?
Studenti by měli mít celou řadou dovedností – od kreativního myšlení až po sebeprezentaci a veřejné vystupování. Já se zaměřuji na vyhledávání, zpracovávání a kritické vyhodnocování informací tak, aby z nich člověk vytěžil co nejvíc.

Jak člověk pozná, že je přesycen informacemi?
To nemusí poznat hned. Pokud ale chce uspět v životě či kariéře, informace jsou pro něj naprosto stěžejní. Kdo má informace, ten má moc. Čím víc toho člověk ví, tím má větší šanci uspět. Je důležité se informacemi záměrně obklopovat, ale nenechat se jimi převálcovat. Jedinec se musí naučit filtrovat kvalitní a nekvalitní informace.

Ale jak máme rozlišit kvalitní informace od nekvalitních?
Jejich hodnota se dá poznat podle několika faktorů. V první řadě jde o autora. Všímejte si, jestli o tématu píše Jenda z Horní Dolní, nebo odborník na téma. Důležitá je i aktuálnost textu, rozsáhlost, relevantnost, vzhled webu či jiného média, které informaci distribuuje.

Vaše přednáška odstartuje doprovodný program na Veletrhu JobChallenge 2015. Proč by na ni měli návštěvníci veletrhu přijít?
Nebudu ztrácet čas zbytečnou teorií. Řeknu posluchačům něco o sebevzdělávání. Ukážu, jak funguje můj pracovní workflow, jaké nástroje a aplikace používám k efektivnímu zpracování a využití každodenního přísunu informací. Dám jim tipy na to, jak pracovat s knížkami, jak přistupovat k učení, jak nakládat s informacemi a efektivně využívat sociální sítě. Chci je inspirovat, ne jim dát jasný návod na to, jak vést svůj život.

Sám studujete vysokou školu, pracujete v online marketingu a ještě stíháte přednášet a lektorovat. Díky čemu to všechno zvládáte?
Používám GTD, což je metoda time-managementu, která propojuje osobní produktivitu a zpracování informací. Sám oba pojmy nerozlišuji. Pokud mi přijde e-mail, vnímám ho jako informaci a zároveň úkol, který vyžaduje moji produktivitu. Kromě toho je pro mě zásadní dodržování denního režimu.

A ten je jaký?
Ráno vstanu v 6:00. Chvilku cvičím. Dám si studenou sprchu. Pět minut medituju – to je teď novinka. Potom zjistím, co je nového. Prohlídnu si sociální sítě. Jedu do Impact Hubu, kde se věnuji online marketingu, networkingu a přípravě školení. To je v podstatě všechno. Večer pak buď čtu, nebo se jdu socializovat do ulic.

Co je podle vás důležité pro absolventy a budování jejich kariéry?
Nejdůležitější je podle mě sebedisciplína. Od té se odvíjí všechny ostatní návyky – od těch zdravotních až po ty související s osobní produktivitou. Každý by si měl vytvořit personalizovaný denní režim, který mu bude maximálně vyhovovat.

Kde hledáte pracovní příležitosti vy?
Někde jsem četl, že kolem 70 % pracovních příležitostí získávají lidé díky kamarádům, známým, spolužákům, zkrátka díky networkingu. Tak jsem vždy našel práci i já. Podle mě je nejdůležitější sbírat kontakty. Na druhou stranu nedoporučuji sbírat je úplně slepě jako Pokémony. Je třeba nad tím přemýšlet.

Takže záleží na tom, kým se člověk obklopuje?
Rozhodně! Dřív jsem nad tím nepřemýšlel, ale od té doby, co jsem v kontaktu s mladými podnikavými lidmi, ať už v Mimoškole.cz nebo v Impact Hubu, uvědomuji si, jak mě motivují, pomáhají mi s osobním rozvojem a zprostředkovávají pracovní příležitosti. Říká se, že člověk je průměrem svých pěti nejbližších lidí.

Myslíte, že na tom něco je?
Podle vlastní zkušenosti ano.

Hlavní novinky