Přejít na hlavní obsah

Jak se stát úspěšným právníkem

Mezinárodní spolek ELSA pomůže studentům i s hledáním praxe nebo stáže. 

Uspět jako právník vyžaduje nejen strávit roky čtením tlustých knih, ale třeba taky absolvovat pestré praxe a stáže. S tím druhým dokáže pomoci studentský spolek ELSA Brno.

ELSA neboli Evropská asociace studentů práva je největší asociace studentů práv na světě. Oficiální sídlo má v Bruselu a funguje již od roku 1981 ve 43 zemích Evropy. V Brně její působení začalo sice až v roce 1998 na zdejší právnické fakultě, dnes ale patří mezi největší spolky univerzity.

Mezi hlavní úkoly ELSA patří vzdělávání právníků ať už na letních školách, seminářích, přednáškách, ale i na neformálních setkáních s názvem Křeslo pro hosta. Těch se účastní nejen oblíbení pedagogové, ale i další osobnosti, a studenti si tak můžou rozšiřovat okruhy svých vědomostí a získávat nové rady do života v prostředí brněnských kaváren. „Snažíme se studenty práv vzdělávat v kontextu lidských práv a vést je k zodpovědnosti, kterou profese právníka vyžaduje,“ vysvětluje prezident ELSA Brno Miloš Pupik.

Spolek také propaguje domovskou fakultu v rámci mezinárodní sítě spolku. Poslední velké setkání se konalo začátkem února, kdy ELSA Brno hostila 70 studentů z 19 států.

Lidé ze spolku jsou obzvlášť pyšní na zprostředkovávání mezinárodních stáží s názvem STEP. Přes ně můžou členové spolku pracovat v oboru v zahraničí. Zajímavé jsou taky ELSA Delegations, jejichž prostřednictvím mají studenti možnost zúčastnit se hlavních setkání mezinárodních organizací v OSN, což je pro studenty práva velice hodnotná položka do životopisu.

Příští semestr chystají mladí právníci ve spolupráci se Světovou obchodní organizací jedno z pěti regionálních kol ELSA Moot Court Competition, jednoho z největších simulovaných soudních sporů na světě. Do Brna při této příležitosti přijede přibližně 140 lidí z celé Evropy. „Nic tak obrovského a prestižního jsme doposud neorganizovali. Je to skvělá příležitost pro propagaci univerzity v zahraničí,“ uvádí Pupik.

Členem uskupení se může stát kterýkoliv student právnické fakulty po vyplnění elektronické přihlášky na webu spolku, nebo je možné se osobně zastavit v místnosti číslo 138 na právnické fakultě. Pak je už potřeba jenom chopit se otevřených možností.

Hlavní novinky