Přejít na hlavní obsah

Studenti práv z celé Evropy se v Brně utkají ve fiktivním sporu

Prestižní klání týmů, které pracují na případu od Světové obchodní organizace, pořádají studenti Právnické fakulty MU.

Organizační tým ELSA Brno.

Téměř sto lidí z 15 zemí Evropy se sejde 6. dubna v Brně na regionálním kole největšího světového klání ve fiktivním soudním sporu z oblasti mezinárodního obchodu. Brno je jedno ze dvou evropských měst, kde se letošní regionální kolo ELSA Moot Court Competition koná. Finálové jednání zúčastněných týmů, které pracují na modelovém případu zpracovaném Světovou obchodní organizací (WTO), se odehraje v sobotu 9. dubna v prostorách Ústavního soudu.

„Cílem celé akce je podpořit studenty ve vzdělávání. Díky ELSA Moot Court Competition si mohou zájemci už během studia zkusit nanečisto to, co budou v budoucnu dělat denně. Pro nás jako organizátory je to samozřejmě cenná zkušenost se zajištěním akce takového rozsahu,“ uvedl vedoucí pořadatelského týmu a zástupce Jan Dohnal.

V brněnském regionálním kole se utká 17 týmů, z nichž čtyři nejlepší postoupí přímo do finálového kola v Ženevě. Týmy řeší již od svých fakultních soutěží fiktivní spor dvou zemí, který se týká energetiky. Jeden ze států využívá klasická fosilní paliva, druhý vyrábí elektřinu z obnovitelných zdrojů, přičemž mezi zeměmi vyvstane spor, který musí právě soutěžící vyřešit.

„Týmy odevzdávají nejdříve písemná stanoviska žalobce i žalovaného a pak je musí obhájit před panelisty, mezi nimiž jsou zástupci WTO a významných advokátních kanceláří,“ popsal letošní případ a průběh soutěže Dohnal.

Do finále postoupí z celého světa dvacet nejlepších týmů. Kromě Brna letos o účast v něm bojují zájemci v dalších čtyřech regionálních kolech, jedno se konalo v německém Passau a další tři pak v Asii, Africe a Americe.

Brněnskou akci připravuje desetičlenný tým ze studentského spolku ELSA – Evropské asociace studentů práv. Velké finále se odehraje na Ústavním soudu v sobotu 9. dubna od 15 hodin. Bude přístupné i veřejnosti na základě přihlášení na e-mailové adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., které je potřeba provést nejpozději do 25. března. V e-mailu je nutné uvést jméno, příjmení a číslo občanského průkazu, případně pasu.

Připojte se také k události na facebooku.

„Součástí akce je také beseda určená pro širokou veřejnost, která se bude věnovat tématu chystané Transatlantické dohody o obchodu a investicích mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Bude se konat na Právnické fakultě MU v úterý 5. dubna od 15 hodin v učebně 034,“ doplnil Dohnal.

Hlavní novinky