Přejít na hlavní obsah

Poradci pomáhají vysokoškolákům v nouzi

Projít školou bez modřin a škrábanců pomůžou na Masarykově univerzitě nezávislí studentští poradci.

Studentští poradci jsou celkem normální posluchači Masarykovy univerzity. Jen se kromě svého studia zajímají i o to, co trápí jejich spolužáky, a snaží se jim v každé situaci pomoci najít to nejlepší řešení. Ve vymezených konzultačních hodinách i na e-mailu.

 „Naše práce je někdy náročná, ale zároveň nás naplňuje sebeuspokojujícím pocitem, že děláme něco, co má smysl – pomáháme studentům v někdy i kritických situacích,“ uvádí poradkyně Věra Punčochářová.

Nejvíc dotazů obdrží poradci na společném e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Odepisují podle jasně stanoveného postupu tak, aby neodpověděli způsobem, který přesahuje jejich kompetence. Studenti se však dotazují taky přes anonymní diskusní fórum a využívají i konzultační hodiny, ať už osobně, nebo telefonicky. O konzultační hodiny, které se odehrávají jednou týdně na pedagogické fakultě, v poradenském centru a v kampusu, je mimochodem největší zájem během zkouškového období, kdy jsou poradci zvyklí i na přesčasy.

Důležité je ale poznamenat, že studentští poradci nejsou součástí žádného studijního oddělení, fungují nezávisle. To znamená, že nevydávají potvrzení o studiu a přímo nevstupují studentovi do studia. „My vysokoškolákům jenom radíme, studijní oddělení koná,“ vysvětluje Punčochářová.

Jejich funkce by se někdy dala popsat jako mediační, což znamená, že v případě sporu kontaktují vyučujícího, zprostředkují rozhovor, a tím pádem oběma stranám i pohled té druhé, což obvykle napomáhá k docela snadnému řešení.

Práce studentského poradce však má i svá úskalí. Ne vždy se jim totiž daří řešit problémy vysokoškoláků rychle a hladce. „Nejtěžší je, když to nevychází anebo když musíme být víc než poradcem také psychologem. Špatný postup pak může způsobit katastrofu,“ přiznává Punčochařová.

Taky se stává, že kvůli chybějícím zástupcům z některých fakult si poradci musí ad hoc nastudovat specifické fakultní nařízení a předpisy, aby dokázali správně odpovědět nebo dobře poradit. Punčochářová připouští, že odpověď na některé dotazy pak může být formálnější než jindy.

To je taky důvod, proč poradci aktuálně chtějí rozšířit svůj tým o nové členy. Každý, kdo by měl zájem o spolupráci, se může ozvat na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a domluvit si schůzku, na které se dozví jak klady, tak i zápory této dobrovolnické činnosti.

Aby mohl práci dělat, musí absolvovat školení a je mu přidělen tutor, kterým je vždy někdo ze zkušených poradců. Posledním krokem je hlasování o schválení poradce, které se odehrává na výjezdních setkáních, jež se konají jednou za půl roku.

„Práce studijního poradce je výborná zkušenost. A taky je krásné, když je někdo ochotný ve volném čase pomáhat druhým. Všichni studentští poradci jsou podle mě skvělí lidé,“ říká hrdě Punčochařová.

Hlavní novinky