Přejít na hlavní obsah

Mladý zubař vyhrál v mezinárodní soutěži

Filip Hromčík uspěl v soutěži Mezinárodní asociace studentů stomatologie.

Filip Hromčík chce pokračovat v doktorském studiu.

Zubní lékařství na Masarykově univerzitě začal studovat proto, že jeho přítelkyně šla na medicínu. Ani o vědecké kariéře původně student Filip Hromčík neuvažoval, letos si však podal přihlášku k doktorskému studiu. Přiměl ho k tomu mimo jiné nedávný úspěch v soutěži Mezinárodní asociace studentů stomatologie.

Z deseti vědeckých prací byla ve finále soutěže v Bangkoku ta jeho oceněna jako nejlepší. „Soutěž pro mě znamenala především příležitost představit svou práci na mezinárodní scéně a vyzkoušet si prezentování v angličtině,“ říká o soutěži Hromčík, který se v uplynulých letech zabýval studiem přípravků pro hojení měkkých tkání v ústech.

Ve své práci srovnával tři materiály, které zubaři využívají pro lepší hojení ran, jež vznikají například při chirurgických výkonech. „Sledujeme, jak dobrá bude tkáň, která se znovu vytvoří, tedy kolik jí bude a jak bude kvalitní, a samozřejmě se díváme i na to, zda je hojení rychlejší a méně bolestivé,“ popsal mladý zubař.

Všechny zkoumané látky už se testovaly dřív, nikdo je ale neporovnal navzájem v jedné studii. „Na zvířecích modelech jsme se dívali, jak každý z nich ovlivní hojení rány a porovnávali jsme to i se situací, kdy se ničím nepodpoří. Vyšlo nám, že mezi testovanými materiály nejsou výraznější rozdíly, a trochu překvapivě i to, že žádný z nich není tak perspektivní, jak se od něj očekávalo,“ okomentoval Hromčík výsledky studie, která vznikla na Stomatologické klinice Lékařské fakulty MU a Fakultní nemocnice u svaté Anny.

Ve výzkumu by rád pokračoval dál. Chce se i nadále věnovat řízené tkáňové regeneraci, a to nejen v oblasti hojení ran, ale i v oblasti ovlivňování stavu měkkých tkání například při parodontitidě. „Díky předchozímu výzkumu se mi otevřela cesta k další vědecké práci, i když jsem k ní dřív moc netíhnul. Byla by škoda nepokračovat v dobře nastaveném výzkumu a s výborným týmem, který dal dohromady můj vedoucí Jan Vokurka,“ podotkl student.

Život studenta zubařství

Nikdo podle něj nemůže říct předem, zda mu zubařina půjde a bude ho to bavit. „Mně to naštěstí vyšlo. Nejvíc mě zajímá parodontologie a zubní chirurgie, která pracuje podstatně víc s člověkem jako celkem. Je to trochu víc medicína,“ řekl Hromčík.

Mladý stomatolog se zapojoval i do práce Sdružení studentů stomatologie České republiky, které se zaměřuje především na organizaci mezinárodních stáží pro budoucí zubaře. „Máme totiž dost omezené možnosti někam vyjet. Například v Brně mohou na Erasmus za semestr jen dva studenti, a to pouze do Říma,“ vysvětlil Hromčík, který se do Itálie na půl roku dostal. „Po praktické stránce to bylo výborné a k tomu jsem měl navíc možnost objevovat jedno z nejhezčích měst na světě a také oprášit svou italštinu,“ dodal s úsměvem.

Brněnská studentská organizace je ale aktivní i v jiných směrech. Před devíti lety přišla s aktivitou Ve zdravém Brně zdravý zub, při níž vysokoškoláci jednou v roce vyrážejí do centra města a ukazují lidem, jak si správně čistit zuby. Letos se bude akce konat 26. dubna na náměstí Svobody. „Z Brna se akce postupně rozšířila do dalších českých měst a díky velkému úsilí českých studentů v mezinárodní asociaci také do zahraničí. Velký úspěch má například v Indii,“ přiblížil další z aktivit sdružení Hromčík.

Kromě studia, vědecké práce a spolku má ještě dost času na další aktivity. Rád tančí swing a má také dvě hudební skupiny, v nichž zpívá, hraje na kytaru i skládá a píše texty. Jednou je vokální kvartet Megafon, v němž působí spolu s otcem, bratrem a sousedem, a druhou popisuje spíše jako spontánní živelný jam se stejně naladěnými kamarády.

Hlavní novinky