Přejít na hlavní obsah

Návštěvu staré dámy zvládli informatici skvěle

AnotaceDivadloFIMluvit o tom, že informatici nejsou jen blázni sedící u počítačů, už asi nemá smysl. Všichni přece dávno vědí, že každý rok dělají skvělé divadlo, které dokáže pobavit stovky diváků. Letos si v rámci Dies academicus připravili drama Friedricha Dürrenmatta Návštěva staré dámy, které sehráli v polovině května hned dvakrát. V premiéře na Fakultě informatiky a v derniéře na sklepní scéně divadla Husa na provázku.


„Bylo to snad nejlepší představení v celé naší historii. Dopomohla k tomu zejména skutečnost, že nikdo z třiceti sedmi herců ani z jedenadvacetičlenného realizačního týmu nechyběl, takže se nikde nemuselo improvizovat,“ uvedl režisér představení docent Josef Prokeš.

Příběh dramatu vypráví o staré dámě multimilionářce, která se chce pomstít na svém bývalém milenci Janovi. Ten kdysi popřel, že je otcem jejího dítěte, a odsoudil ji tak k dráze padlé ženy. Jenže ona potkala miliardáře a nyní se po letech vrací a přeje si jedinou věc – zabít Jana. Zchátralému městečku, odkud muž pochází, nabídne horentní sumu, ovšem pouze pod podmínkou, že Jana jeho obyvatelé zabijí. Původní text přenesli autoři do současnosti a zasadili do fiktivního moravského městečka Litovany. Podařilo se jim už tak nadčasovou tragikomedii ještě více přiblížit současnému divákovi a vytvořit několik nových, většinou komediálních odkazů.

Největším tahákem celého představení byl Zdeněk Filipec, kterému role zhýralé dekadentní miliardářky sedla jako ušitá. Foto: Pavel Ševčík.
Největším tahákem celého představení byl Zdeněk Filipec, kterému role zhýralé dekadentní miliardářky sedla jako ušitá. Foto: Pavel Ševčík.

Největším tahounem představení byl Zdeněk Filipec v roli staré dámy. Filipcovi dekadentní a zhýralá poloha noblesní stařenky, která střídá manžele jako na běžícím pásu a může si dovolit zaplatit cokoliv včetně lidského života, sedla jako ušitá. Velmi zdatně mu sekundoval další zkušený člen divadelního souboru Lukáš Junga coby bývalý milenec. V rolích všech postupně se střídajících manželů staré dámy včetně Toma Cruise pak zářil Šimon Suchomel.

Hru Friedricha Dürrenmatta připravili informatici již podruhé – v roce 2005 to byli jeho Fyzikové. „Dürrenmattovy texty jsou profesionálně vystavěny, mají napětí, gradaci i zřetelnou pointu, obsahují v sobě současně humor a groteskno spolu s tragičností. A co je hlavní, jejich výpověď je stále aktuální. Nehledě na to, že scénáře obsahují spousty promyšlených režijních poznámek, takže hry se vlastně režírují samy,“ řekl režisér Prokeš.

Záznam letošního představení stejně jako všech předchozích je možno najít na webové adrese video.fi.muni.cz.

Hlavní novinky