Přejít na hlavní obsah

Malý průvodce IT službami na Muni. MS Office máte zdarma

Víte, že máte jako studenti nárok na spoustu softwaru zdarma? Poradíme taky, jak se připojit k wi-fi nebo k elektronickým zdrojům.

Jako studenti máte nárok na celou řadu víceméně známých výhod a slev, na Masarykově univerzitě máte ale k dispozici taky celou řadu IT služeb, které zajišťuje ústav výpočetní techniky. O spoustě z nich přitom dost možná vůbec nevíte, i když vám můžou hodně usnadnit studium.

Snad nikdo dnes už nemůže absolvovat studium bez připojení k internetu. Na všech fakultách, v knihovnách a dalších prostorech MU (i v Univerzitním kině Scala) se proto můžete kdykoliv připojit k bezplatné univerzitní síti.

„Díky této službě jsou denně do univerzitní sítě připojeny tisíce zařízení. Pro připojení lze využít dvě nezávislé sítě, hlavní síť eduroam a pomocnou MUNI,“ uvádí Filip Opálka z ÚVT.

Pro přihlášení do eduroamu stačí jednoduše zadat UČO(at)eduroam.muni.cz a své sekundární heslo, do sítě MUNI pak pouze UČO a sekundární heslo. Není ale určená pro dlouhodobé připojení.

Podívejte se na video: Jeden rok IT na Muni

Víte, co všechno mají na starosti univerzitní ajťáci? Běžně si to ani neuvědomujeme, ale "hlídají nám záda" skoro na každém kroku: http://www.ics.muni.cz/vaseIT

Zveřejnil(a) Masarykova univerzita dne 11. říjen 2016

 

Pokud máte na svých počítačích zastaralý kancelářský software nebo jej třeba nemáte vůbec, také nemusíte věšet hlavu. „Masarykova univerzita poskytuje množství programů, které si můžete stáhnout a nainstalovat na svoje PC. Jedním z nich je balíček Microsoft Office 365, který mohou zaměstnanci a studenti Muni využívat zcela zdarma až na pěti různých zařízeních, mezi nimiž jsou také mobily, tablety a notebooky,“ vyjmenovává Opálka. V rámci tohoto balíčku je navíc k dispozici i cloudové uložiště o velikosti 1 TB, možností je ale více.

Ke studiu neodmyslitelně patří i čas strávený ve fakultních knihovnách a počítačových studovnách (doporučujeme zejména legendární Celouniverzitní počítačovou studovnu na Komenského náměstí otevřenou non-stop) společně s elektronickými informačními zdroji, bez kterých se žádná pořádná diplomka nebo seminárka neobejde.

Univerzita takových zdrojů pro své studenty předplácí celou řadu a přístup do nich je tak zcela zdarma, a to jak z knihoven a studoven, tak i z domu. „Pokud k těmto zdrojům potřebujete přistoupit odkudkoliv mimo univerzitní síť, musíte ale využít virtuální privátní síť — VPN. Stačí vám k tomu znát vaše UČO a sekundární heslo,“ vysvětluje Opálka.

Ústav výpočetních techniky rovněž pomáhá studentům se zprostředkováním bydlení, zajišťováním tiskových služeb nebo objednáváním obědů v menzách. Většina z toho je hrazena z takzvaného účtu SUPO.

„Díky systému SUPO (systém úhrad pohledávek za osobami) můžou vysokoškoláci hradit ubytování na kolejích nebo platit tiskové služby pomocí svých studentských karet,“ říká Opálka.

Hlavní novinky