Přejít na hlavní obsah

5 tipů, jak využít volno před novým semestrem

Cestujte, přivydělejte si pár korun, naučte se něco nového nebo prostě jen relaxujte.

Jarní prázdniny už bohužel vysoká škola studentům nerozdává, přesto je na většině fakult mezi koncem zkouškového a začátkem nového semestru alespoň týdenní pauza. Při troše zručnosti při zapisování zkoušek to ale může být týdnů hned několik. K čemu volné dny využít a jak se za tak krátkou dobu odreagovat a zároveň získat chuť do nadcházejícího semestru?

Cestujte
Jarní semestr na Masarykově univerzitě začíná letos 20. února. Doba předtím je tedy většinou ideální na lyžování, snowboard či běžky, ať už v Česku, nebo za hranicemi. Pokud chcete zažít něco exotičtějšího a dobrodružnějšího, můžete si pořídit letenky dál do světa. Stačí mít domluveného parťáka, připravené peníze na účtu, přibližné datum a pak už jen sledovat stránky, na kterých nadšenci sdílejí akce a chyby leteckých společností.

Často jde o last-minute nabídky, které je potřeba koupit rychle, protože se termíny vyprodají během minut, respektive společnosti chyby v cenách rychle napraví. Pokud však máte štěstí, můžete se podívat třeba na Kubu nebo na Srí Lanku a nebude vás to stát o moc více než týden lyžování v Alpách. Najděte si na Facebooku třeba stránky Zaleťsi.cz nebo Honzovy letenky.

Pokud vám na velké cesty nezbývají peníze, vždycky můžete objevovat krásná místa v okolí Brna. Už jste byli na hradě Veveří, na Alexandrovce, v Bobravě, Babím lomu nebo na Akátové věži? I zimní Pálava určitě stojí za návštěvu. A třeba na lednickém zámku se můžete i v únoru ohřát v tropickém skleníku nebo se plavit po areálu vyhřátou lodí. Pokud nezbývají peníze ani na to, asi se vám spíše bude hodit následující bod.

Vydělávejte
Mnoho studentů při troše volna volí mnohem praktičtější náplň – práci. „Volno se chystám využít chozením do práce o něco víc než normálně,“ potvrzuje Helena Truchlá, studentka politologie na fakultě sociálních studií. Brigádu při studiu má téměř každý a většinou si může díky její flexibilitě odpracovat před novým semestrem trochu více. Pokud navíc máte práci podle svého gusta, pomůže vám skvěle se odreagovat od školy.

„Loni jsem před novým semestrem pracovala pro jednu cestovku v hotelu v rakouském lyžařském středisku Katschberg. Částečně jsem byla delegátka a částečně jsem se starala o děti klientů, ale zbylo mi i hodně volného času na lyže a wellness. Byla jsem tam od konce ledna do začátku března, po příjezdu jsem bez problému naskočila na školní režim,“ vypráví studentka psychologie na filozofické fakultě Dagmar Fořtová.

Naučte se něco nového
Když na chvilku vypadnete z více či méně pevného školního režimu, je to skvělá příležitost konečně věnovat čas něčemu, co vás už dlouho láká. „Během semestru člověk vstřebává věci, které mu nabízí univerzita nebo vlastní projekty mimo školu. V obou těchto sférách člověk ale průběžně objevuje i další znalosti či dovednosti, které by chtěl získat nebo si je rozšířit. Mimo semestr je ideální příležitost tyto potřeby uspokojit,“ říká Petr Sucháček z ústavu pedagogických věd na filozofické fakultě.

Cest, jak to udělat, je celá řada a záleží na preferenci studenta: co se chce naučit, kolik času tomu chce věnovat a jakou formu sebevzdělávání chce zvolit. „Můžete sledovat videa (třeba TED Talky), číst knihy, články, návody, můžete se zaregistrovat do MOOC kurzů – zkuste třeba EdX, Coursera, Udacity nebo Khanacademy – nebo si najděte nějakou zajímavou formu neformálního vzdělávání,“ dává Petr Sucháček příklady.

Kurzů je v Brně nespočet. Co třeba týdenní intenzivní kurz španělštiny nebo hry na ukulele? Fotografický, taneční či masérský workshop? Rychlokurz malování, vaření či přípravy kávy? Sami určitě tušíte, co byste se rádi naučili. Z nové dovednosti se pak může stát koníček, kterému se budete věnovat i v průběhu roku nebo ho využijete v práci či ve škole.

Relaxujte
Pokud vám dalo zkouškové opravdu zabrat, asi nejvíce oceníte nemít na programu nic. „Normálně volno využívám na všechny ty věci, které bych si během semestru vyčítal – hry, filmy, knihy…,“ vyjmenovává student aplikované informatiky Oliver Pačut.

Pokud si nebudete nic plánovat, nic vás nebude stresovat. Můžete si pak v klidu dovolit strávit celé odpoledne na pohovce s knížkou nebo u seriálu, na který jste se nestihli podívat během zkouškového. Budete mít čas na rodinu a přátele, návštěvu kina nebo koncertu. Kdo chce brát relaxaci trochu vážněji, k restartu mysli i duše pomůže třeba procházka, bazén, sauna, hodina jógy nebo masáž.

Dožeňte resty
Volný týden se nabízí k dohnání všeho, na co jste během školy neměli čas. Za návštěvu bude určitě rád nejen váš doktor nebo zubař, ale také babička, kterou jste viděli naposledy na Vánoce.

„Při volnu kromě práce a čtení organizuju věci doma, například obří chaotickou skříň,“ vypráví studentka mezinárodních vztahů Lucie Sitarová. Pokud vaše skříň také přetéká oblečením, které jste oblékli naposledy na střední škole, možná je čas ho poslat dál. Využít můžete kontejnery na oblečení nebo ho přímo zanést do Diecézní charity Brno, případně ho zkusit prodat na různých módních bazarech. Podobně můžete zkusit prodat nebo udat nepoužívanou elektroniku a další věci.

Váš počítač si také zaslouží vyčistit předtím, než ho naplníte materiály z nových předmětů. Vytřiďte si fotky a materiály ze školy, zálohujte si důležité věci, odinstalujte programy, které nepoužíváte, vysypte koš a smažte dočasné soubory. Pokud je i přesto váš stroj zpomalený, přeinstalujte operační systém nebo o to poproste nějakého zručného kamaráda.

Hlavní novinky