Přejít na hlavní obsah

Erasmus na Kanárech: Ze školy přímo na pláž

Studijní pobyt na Tenerife si student práv Filip Buchta skoro celý zaplatil z univerzitního stipendia.

Písečné pláže, slunečné počasí celý den a vlny vysoké i dva metry. Pro čtyřměsíční studijní pobyt přes program Erasmus+ byste asi těžko hledali lepší místo, než je ostrov Tenerife, největší ze sedmi Kanárských ostrovů. Podobným způsobem uvažoval i Filip Buchta, student právnické fakulty, když si vloni podával přihlášku ke studiu na Universidad de La Laguna.

Projít přijímacím řízením nakonec nebylo tak těžké, jak by se mohlo zdát. Přihlášku podali jen tři studenti a univerzita na Tenerife měla místo pro dva právníky. Mnohé studenty zřejmě odradilo to, že vyučovacím jazykem není angličtina, ale španělština.

„Španělštinu jsem se učil od sedmé třídy až do maturity, takže prokázat úroveň B1 nebylo těžké. Přesto ale musím říct, že ze začátku jsem měl ve škole problém. Musel jsem si zvykat na rychlé tempo řeči i na kanárskou španělštinu,“ popisuje student čtvrtého ročníku. Po několika měsících na ostrově se však jeho jazykové schopnosti značně zlepšily.

Škola byla těžší, než jsem čekal
Do školy chodil budoucí právník každý den kromě pátku. Od pondělí do čtvrtku povinné přednášky, ve středu praktika, ve čtvrtek semináře. „Bylo to náročnější, než jsem čekal. Ještě před odjezdem jsem si představoval, jak se budu učit surfovat a že budu polehávat na pláži s mojitem, ale až takové leháro to opravdu nebylo,“ přiznává student pobaveně.

Na univerzitě úplně chyběly předměty vyučované v angličtině, takže si všichni zahraniční studenti zapisovali stejné kurzy jako jejich španělští spolužáci. Student brněnských práv tak měl možnost porovnávat úroveň španělského školství. „Oproti českému mi to španělské připadalo hodně neefektivní. Spolužáci někdy neznali základní věci a to, co se v Brně probírá na jedné přednášce, tam trvalo i tři,“ hodnotí student.

Jazyky jsou podle něho kapitola sama o sobě – skoro nikdo z jeho španělských spolužáků nebyl schopný plynulé komunikace v angličtině. Když se k tomu přidá přebytečná administrativa, nefungující úřady a věčně zavřené banky, hned bylo o zábavu postaráno.

Přesto si ale student práv pobyt na Tenerife užil naplno. „Ostrov je sice poměrně malý, ale i tak tam toho je spousta k vidění – například národní park připomínající americký Grand Canyon, masivní pohoří i modře zabarvené skály. Taky výhled z nejvyšší hory Španělska, sopky Pico de Teide měřící přes 3 700 metrů, stojí za to. O víkendech jsme taky chodili na nejrůznější pláže, ale drželi jsme se spíš těch severních. Začátkem zimy jsme však museli začít chodit jenom na ty jižní, protože na severu byly silné proudy, které dokázaly odnést lidi daleko na oceán,“ říká Buchta.

Z Kanárských ostrovů se student vrátil do Česka v lednu. „Musím přiznat, že už jsem se trošku těšil domů, i když moře a pláže mi budou chybět. I tak jsem ale hrozně rád, že jsem jel. Jakmile začnu pracovat, už nikdy nebudu mít možnost jen tak odjet někam na čtyři měsíce. Vždycky bych si pak vyčítal, že jsem takovou příležitost nevyužil – zvlášť když mi univerzita přispěla stipendiem, které mi pokrylo většinu nákladů,“ chválí si.

Hlavní novinky