Přejít na hlavní obsah

Pět rad, jak si vybrat studijní obor

Nemůžete se rozhodnout? Máme pro vás pár tipů, jak si udělat ve věcech jasno.

Nemůžete se definitivně rozmyslet, co přesně jít studovat? Nedáme vám sice zaručený návod, jak přijít ke štěstí, ale nabízíme osvědčený postup, jak si udělat ve věcech jasno, abyste se mohli zodpovědně rozhodnout.

1. Podívejte se na svoje známky
V jakých vyučovacích předmětech jste ve škole silní? Z čeho máte nejlepší prospěch a co vás baví? Do jakých chodíte kroužků nebo volitelných předmětů? Nad tím vším byste se měli zamyslet jako první a z toho vycházet při výběru oboru. Neplatí to samozřejmě stoprocentně, ale startovat na vysoké škole úplně od nuly není dobrý nápad.

2. Poraďte se se svými učiteli
Vynikáte v předmětu nějakého učitele, máte svého oblíbeného pedagoga nebo je u vás ve škole šikovný studijní poradce? Nebojte se říct si o radu. Můžete za dotyčným přijít s konkrétními nápady, čemu byste se chtěli věnovat nebo kde byste chtěli studovat, anebo si prostě jen popovídejte o své budoucnosti. Můžete získat spoustu cenných tipů.

3. Promluvte si s rodiči a kamarády
Nemusíte se tím řídit, ale rozhodně je dobré poslechnout si názory členů rodiny. Ať už proto, že vás znají a můžou vám dát užitečné rady, nebo taky proto, že je potřeba probrat věci typu přispívání na to, abyste během studií měli kde bydlet a neumřeli hlady. A pokud máte starší známé, kamarády nebo sourozence, kteří už jsou na vysoké škole, nezapomeňte se zeptat na jejich dojmy a zkušenosti. Nemusí nutně studovat stejný obor, ale určitě budou vědět hodně o tom, jak to na té které univerzitě nebo fakultě chodí.

4. Pořádně si projděte webové stránky
Sedněte si ke Googlu a proklikejte si weby univerzit, fakult nebo přímo oborů, které by vás mohly zajímat. Na webu Masarykovy univerzity najdete u každého oboru nejen jeho podrobný popis včetně toho, co můžete jednou jako absolventi dělat, ale taky se můžete podívat na jednotlivé předměty, které vás na nich čekají. Prozkoumat můžete taky stránky na sociálních sítích, zejména na Facebooku nebo třeba na Instagramu. Jak univerzita nebo fakulta komunikuje na sociálních sítích, vám může říct hodně o tamější atmosféře. Najděte si taky diskusní fóra. Na Muni se můžete ptát na všechno kolem přijímaček a oborů na fórech na is.muni.cz/prihlaska.

5. Udělejte si seznam
Napište si seznam oborů a univerzit/fakult, které vás při vašem pátraní a doptávání zaujaly a na kterých byste chtěli studovat. Protínají se vám vytoužené obory s vytouženými vysokými školami? Výborně. Vezměte seznam a znovu si udělejte kolečko po rodičích, učitelích a kamarádech. Poslechněte si jejich názory a seznam případně doplňte nebo seškrtejte. Neřešte přitom moc větší vzdálenost vytoužené školy od domova. Můžete si být jistí, že s přibývajícími ročníky budete chtít na víkend jezdit domů míň a míň a kromě toho máte nárok na zlevněné žákovské jízdné.

Máte jasno? Podejte přihlášku
Na Masarykovu univerzitu se můžete přihlásit ještě do 28. února, druhá kola zpravidla nejsou, takže to radši berte jako absolutní deadline a pro klid své duše se nepřihlašujte úplně na poslední chvíli. A pokud vám to finanční situace jen trochu umožňuje, rozhodně nesázejte jen na jednu kartu a podejte přihlášek víc.

Hlavní novinky