Přejít na hlavní obsah

Po kampani #prsakoule přichází #žiješsrdcem

Studentská organizace Loono se po prevenci rakoviny prsu a varlat zaměří na kardiovaskulární onemocnění.

Část brněnského týmu z Masarykovy univerzity zapojeného do kampaní Loono.

Nezisková organizace Loono má na svém kontě už jednu úspěšnou kampaň, a to o boji proti rakovině prsu a varlat. Nyní svoje pole působnosti zase o něco rozšířila. Tentokrát začala učit mladé lidi, jak předcházet kardiovaskulárním onemocněním a jak se zachovat, pokud se s mrtvicí nebo infarktem setkají u sebe nebo u někoho blízkého.

„Právě kardiovaskulární onemocnění jsou nejčastější příčinou úmrtí v Česku, tvoří přibližně 47 procent všech úmrtí,“ vysvětluje zakladatelka Loono Kateřina Vacková. „V roce 2015 v jejich důsledku zemřelo 60 tisíc osob – z toho 27 tisíc na ischemickou chorobu srdeční a 10 tisíc na cévní mozkovou příhodu. Zrádná jsou tím, že nejsou vidět, ani nebolí. Projeví se až v okamžiku, kdy je již příliš pozdě, což lidé často netuší.“

Do kampaní #prsakoule#žiješsrdcem se zapojuje i jedenáct studentů Masarykovy univerzity. „Jako budoucí lékařka v oblasti reprodukční medicíny vím, jak je preventivní program důležitý a také jak se na něj často zapomíná,“ popisuje Karolína Tkáčová, studentka pátého ročníku studia na Lékařské fakultě MU. „Pomocí workshopů a mediální kampaně se snažíme rozšířit povědomí o prevenci, která je z velké části o zdravém životním stylu, samovyšetření a pravidelných návštěvách u lékaře,“ dodává.

„Naším hlavním cílem je srozumitelně a interaktivní formou oslovit mladé lidi. Na konkrétních modelech prsou a varlat ukazujeme, jak má samovyšetření vypadat. Snažíme se, aby si lidé začali všímat i nepatrných nuancí, které na svém těle objeví,“ sděluje hlavní školitel brněnské odnože Loono David Dufek, student všeobecného lékařství s rozšířenou vědeckou průpravou P-PooL. Vysokoškolákům se podle údajů na jejich webové stránce povedlo vyškolit více než 12 tisíc lidí.

Modely, na nichž se ukazuje samovyšetření prsou a varlat.

Ve veřejné sbírce crowdfundingového portálu Hithit organizace nedávno vybrala finanční prostředky na nákup dalších školicích pomůcek. „Díky pomoci, které se nám od veřejnosti dostalo, budou dokoupeny školicí modely srdcí, mozku a cév. Názorně tak budeme moci účastníkům workshopů ukazovat, jak vypadá infarkt a mozková mrtvice.“ Studenti nakoupí mimo jiné tlakoměry, glukometry a fonendoskopy. Účastníci si tak budou moci poslechnout činnost vlastního srdce. Na speciálních tabletech se také seznámí se základy lidské anatomie.

Příští brněnský workshop se uskuteční 6. května na Výstavišti. V rámci probíhajících festivalů bude Loono působit na dvou stanovištích, na Majálesu a na Utuberingu.

Hlavní novinky