Přejít na hlavní obsah

Vědcem od prvního ročníku

Lékařská fakulta vybrala devatenáct prváků do speciálního programu s rozšířenou vědeckou přípravou.

Jeden z účastníků přípravného týdne pro talentované studenty mediícny Albert Štěrba.

O týden dříve než ostatní zahájilo letos studium na lékařské fakultě devatenáct lidí. Studenti strávili pět dnů nabitých přednáškami, návštěvami laboratoří a klinických pracovišť.

Jsou to posluchači Pregraduálního Programu prO mOtivované studenty lékařství s rozšířenou vědeckou přípravou označovaného jako P-PooL.

V Česku unikátní speciální studijní modul zavedla lékařská fakulta po vzoru zahraničních univerzit a jeho cílem je podchytit talentované studenty a soustředit jejich přípravu na to, aby se z nich stali špičkoví pracovníci v oblasti biomedicíny nebo kliničtí lékaři schopní dalšího vzdělávání.

„Je to experimentální program a lákalo mě si ho vyzkoušet,“ uvedl jeden z vybraných studentů Albert Štěrba. Na medicínu se přihlásil proto, že hledal náročné studium s širokým záběrem a medicína jako hodně obsáhlý obor mu to poskytuje.

Studia navíc, které je s novým modulem spojené, se nebojí. „Bude záležet na vědeckém tématu, které si buď zvolím, nebo na mě při menším štěstí, zbude. Pokud mě bude bavit, nemyslím si, že bude problém s náročnějším studiem,“ poznamenal Štěrba.

P-Pool je v podstatě nástavba k magisterskému programu Všeobecné lékařství. „Jeho účastníci se budou nad rámec standardního studia účastnit různých odborných přednášek a seminářů. Po celých šest let budou mít navíc povinný předmět Vědecká příprava a především budou pod vedením školitelů pracovat na své vlastní vědecké práci,“ uvedla koordinátorka programu Kateřina Kaňková.

Výběr studentů byl velmi pečlivý, fakulta oslovila dopisem sto padesát studentů s excelentním průměrem, kteří byli aktivní například v rámci středoškolské odborné činnosti a dobře se domluví anglicky. Z oslovených lidí projevilo zájem o zařazení do programu 50 studentů přijatých do prvního ročníku a devatenáct jich bylo nakonec do programu vybráno speciální komisí. „Naším cílem je přitáhnout a udržet si chytré studenty, o které je velký boj,“ zdůraznila Kaňková.

Všichni přijatí museli už před začátkem semestru absolvovat přípravný týden. Zúčastnili se přednášek, workshopů v ústavech histologie a embryologie, fyziologie, biologie a dalších a navštívili laboratoře a pracoviště v obou fakultních nemocnicích a v Masarykově onkologickém ústavu.

Podle Ladislava Plánky, který pracuje na Klinice dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie Dětské nemocnice v Brně, je dobré, že studenti mají už v prvním ročníku možnost seznámit se se skutečnou medicínou. A oceňují to i sami studenti. „Klinický den v přípravném týdnu mě velice zaujal, možná proto, že tíhnu spíš ke klinické praxi s rozšířenou vědeckou průpravou, než k okleštěné podobě vědy samotné,“ dodal Štěrba.

Ocenil i první přípravný týden, který studentům speciálního modulu umožnil se vzájemně poznat. „Tento první týden je adaptační velice nám pomůže lépe se poznat, prozkoumat některá zákoutí Brna a vy bouřit se, a až odstartuje klasické studium medicíny, můžeme se mu začít věnovat dostatečně koncentrovaní,“ dodal s úsměvem student prvního ročníku.

Hlavní novinky