Přejít na hlavní obsah

Studentský projekt Zvolsi.info dostal cenu Gratias Tibi

Mladí politologové z Muni si vysloužili za svůj boj s dezinformacemi cenu organizace Člověk v tísni.

V konkurenci 117 týmů se včera na galavečeru v pražském kině Lucerna blýskl projekt studentů Katedry politologie Fakulty sociálních studií MU. Skupina politologů, která pod hlavičkou Zvolsi.info bojuje s dezinformacemi a snaží se lidi přimět, aby se dívali kriticky na informace přicházející z médií a sociálních sítí, dostala cenu Gratias Tibi. Uděluje ji nezisková organizace Člověk v tísni, jež tak chce vyzvednout mladé lidi, kteří pozitivně ovlivňují svoje okolí.

Cena se uděluje v třech kategoriích a o dvou dalších nově rozhoduje veřejnost. Zvolsi.info uspělo v části porotcované přímo Člověkem v tísni a ovládlo kategorii do 30 let. Porota ocenila, že projekt reaguje na aktuální téma, které výrazně rezonuje v současné době.

„Ukazuje, jak může online svět ovlivnit náš život a utváření názorů, jak je potřebné se v tomto směru vzdělávat a být si vědom rizik bezhlavé konzumace informací. Projekt má velký potenciál v rámci digitální gramotnosti, protože poskytuje tipy, kterými je možné se v online prostředí řídit. Je vidět, že projekt je profesionální, komplexní, má odborné zaštítění, na Facebooku sdružuje značnou komunitu a má dlouhodobou perspektivou,“ stojí ve vyjádření organizátorů, jimž se líbilo i to, že potřeba zabývat se kritickým myšlením vychází od samotných studentů.

Zvolsi.info se zrodilo na podzim loňského roku. Na webu projektu jsou přístupné rady, jak se při přebírání informací z médií a sociálních sítích chovat, a studenti je také aktivně prezentují na přednáškách. Doteď navštívili 30 škol a dalších institucí, dohromady za sebou mají 45 přednášek.

„Kromě toho jsme se účastnili asi deseti dalších akcí, jako jsou veřejné debaty, třeba Respekt Tour v Ostravě, a konference, například Wikikonference nebo OBSE Security Days. Odhadujeme, že jsme s naším projektem bezprostředně oslovili asi 2200 lidí,“ přibližuje Alžběta Bajerová, jedna z členek týmu.

Od tohoto semestru se snaží s kolegy přenést projekt také na Slovensku, kam míří shodou okolností zítra a pozítří. „Hodně lidí nás sleduje také na sociálních sítích; na Facebooku jsme nedávno překročili hranici jedenácti tisíc fanoušků,“ ilustruje velký dopad aktivit Bajerová.

Platí, že v podobném duchu by mladí politologové rádi pokračovali i dál. „Pozvánky na přednášky se nám stále hrnou a díky Gratias Tibi jich nejspíš můžeme čekat ještě více,“ předvídá Bajerová.

V příštím akademickém roce by se s kolegy rádi zaměřili ještě víc na učitele a uvažují i o vytvoření příručky o výuce mediální gramotnosti.

Hlavní novinky