Přejít na hlavní obsah

Noc politologů: Komentované bonmoty Miloše Zemana a slamující vědci

Studenti a vyučující z katedry politologie připravili na konec semestru originální rozlučku.

Nemůže chybět fotostěna, kde se z vás může stát Putin nebo růžový tank.

Politologický kvíz, komentované bonmoty Miloše Zemana nebo science slamová vystoupení pedagogů. To byla hlavní lákadla Noci politologů. Studenti a vyučující Katedry politologie Fakulty sociálních studií MU se na ní sešli 24. května už třetí rok v řadě. Z akce se totiž stalo populární neformální zakončení semestru.

Hned na úvod dokázal své kolegy pobavit Vojtěch Bruk, když jako zástupce studentského projektu Zvolsi.info představil nejzajímavější dezinformace, které kolují internetem. „Najdou se lidé, kteří věří tomu, že Země je placatá. Častou dezinformací jsou také zaručené zprávy o tom, že žije někdo, kdo už je dávno mrtvý, třeba Hitler,“ popisoval student.

Lubomír Kopeček si o něco později vzal na paškál prezidenta Miloše Zemana a se sobě vlastním humorem představil jeho výroky, bonmoty a to, jak se měnily v čase. Nutno podotknout, že se neměnily jen ony, ale také politikovy názory a postoje. „Právě dokončuji biografii Miloše Zemana a myslím, že jej krásně vystihuje pojem talentovaný pragmatik,“ vysvětlil Kopeček.

Stejně jako loni se i letos stal nejlákavější částí programu science slam, při kterém pět vyučujících katedry muselo během pěti minut zábavnou formou vysvětlit podstatu svého výzkumu či práce na katedře.

Tomáš Šmíd tak odhalil, co je podstatou jeho výzkumů týkajících se Ruska a jak smutná je to záležitost, Michal Pink zase popsal, jak se dostal k volební geografii a jaké zklamání ho jako politologa potkalo, když jednou odhalil kupčení s hlasy při volbách.

Jan Holzer poodhalil, jaké to je být profesorem na katedře politologie a jak se shánějí peníze na výzkumné projekty, vítězem se ale stal doktorand Jakub Drmola, který mistrně představil, jaké nesmyslné obrázky používají média u článků týkajících se jeho oblasti zájmu – kybernetické bezpečnosti.

„Na obrázku musí být buď zelený zdrojový kód, protože Matrix, nebo třeba hacker, který zásadně pracuje ve tmě, v kapuci a rukavicích a má klávesnici s tlačítky virus či hack,“ komentoval ironicky Drmola svou sbírku obrázků a jako vítěz převzal zlatého politologického Oscara.

Vrcholem celého nočního setkání se stal politologický kvíz, v němž proti sobě zasedlo jedenáct studentských týmů. Ty musely čelit třiceti protřelým otázkám týkajících se třeba volebních kuriozit, zkratek ve světě politologie a bezpečnosti nebo zpravodajských služeb.

Věděli byste třeba, které zvíře vyhrálo volby do městské rady v roce 1958 v Sao Paulu?

Hlavní novinky