Přejít na hlavní obsah

Studenti informatiky předvedli svou angličtinu před manažery z IBM

Ve speciálním kurzu se zájemci po jazykové stránce připravují na fungování v prostředí mezinárodních firem.

Bakalářští studenti Fakulty informatiky MU, kteří si v jarním semestru zapsali předmět Seminář z angličtiny, předvedli své rétorické a prezentační dovednosti v tomto jazyce před manažery z firmy IBM. Ta je jedním z častých zaměstnavatelů absolventů fakulty a kromě poskytnutí zpětné vazby studentům tak posiluje spolupráci s Masarykovou univerzitou.

Kurz si v uplynulém semestru zapsalo deset studentů, kteří dostali za úkol připravit si prezentaci na jakékoliv téma týkající se technologií budoucnosti. „Zvolil jsem si téma jaderné fúze a na samotné prezentaci jsem pracoval intenzivně dva dny. Předmět jsem si ale zapsal i v minulém semestru a tehdy jsem zvolil poněkud komičtější přístup a mluvil o algoritmizaci vaření,“ popsal student Radek Václavek.

Studenti pod vedením Evy Trumpešové-Rudolfové během semestru pilují svůj projev a na závěrečné prezentaci dostávají zpětnou vazbu takzvanou sendvičovou metodou. „Člověk se nejdříve dozví to dobré, potom to špatné, a nakonec zase to dobré. Dozvěděli jsme se nejen to, na jakých částech angličtiny bychom měli zapracovat, ale také jakými způsoby to lze provést,“ upřesnil student.

Předmět si mohou studenti zapsat opakovaně, a někteří se tak ve svém cizojazyčném projevu zlepšují dlouhodobě. „U většiny studentů je na konci kurzu znatelný velký pokrok. Mnoho z nich navíc často prezentuje vědecká témata a schopnost kvalitně o nich hovořit se jim bude hodit,“ myslí si Trumpešová – Rudolfová.

Zapravdu jí dal i koordinátor pro spolupráci s vysokými školami z firmy IBM Jan Kalaš. „Studenti několikrát udivili porotu svou schopností mluvit o komplikovaných tématech zpaměti a dokázali skvěle reagovat na rušivé elementy a otázky z publika,“ popsal.

IBM spolupracuje s Fakultou informatiky MU dlouhodobě a propojení s univerzitním prostředím je pro firmu důležité. „Noví zaměstnanci z řad absolventů vysokých škol jsou jedním ze základních stavebních pilířů úspěšné obchodní budoucnosti. Politikou naší firmy ale není přetahovat a násilně tvořit zaměstnance během jejich studií, ale seznamovat je s prostředím firmy tak, aby se po ukončení studia mohli na základě vlastních zkušeností rozhodnout, zda je jim naše firma blízká a zda v ní vidí i svou budoucnost,“ přiblížil Kalaš.

Studenti fakulty informatiky často absolvují v IBM také stáže a nezřídka ve firmě zůstávají na pracovních pozicích. Během několika měsíců na stáži studenti pracují na vlastním projektu a stihnou přitom poznat skoro všechna oddělení firmy, z nichž si následně vybírají své budoucí působiště.

Hlavní novinky